Aj drobnosti menia školstvo

Nedávno som otvoril tému nultých hodín. Považujem ich, ba považujú sa za úplne kontraproduktívne vo vyučovaní žiakov základných, prípadne stredných škôl, argumenty proti nim sú všeobecne známe, tak ich nespomínam. Odmietam ich dokonca aj vtedy, keď sa dajú do takéhoto skorého času „iba“ výchovy, napr. telesná výchova. Keď je dieťa rozospaté, je to dokonca riziko podávať fyzický výkon. A keďže u nás, najmä na základných školách, nie je štandardom sprchovať sa po telesnej, tak sedieť spotený celý deň v triede sa mi tiež nezdá príliš vhodné a zdravé. Isto, mnoho detí, ktoré pracujú na profesionálnej športovej kariére, majú tréningy skoro ráno. Neviem, prečo sa zaviedla táto konvencia, ale tak dúfam, že to má jasný účel (rád budem, keď mi to vysvetlíte, nie som tréner). Ale nultá hodina v škole, najmä keď je ňou riadny vzdelávací predmet a požaduje sa na ňom výkon, je niečo, čo by malo zmiznúť z rozvrhov hodín. Ale nezmizne…

V nejakom médiu riešili tento problém aj v súvislosti s tým, že deti, ktoré dochádzajú do vzdialenejšej školy, musia naozaj veľmi skoro vstávať, najmä keď nemajú do školy spoj, a potom musia fungovať do popoludnia, resp. v prípade prvostupniarov, ktorí zase majú ranný školský klub, až do neskorého popoludnia. Za ministerstvo sa tam niekto vyjadril, že štát nemá možnosti zmeniť takýto stav, teda nulté hodiny. Nevedel som, či mám plakať alebo sa smiať. Práve štát má X možností, ako takýmto vyučovacím deviáciám predísť. No musel by mať silnú skúsenosť a empatiu, aby vedel a chcel takéto niečo riešiť. Ale čo chceme od ľudí odtrhnutých od praxe regionálneho školstva. Iba výhovorky, ako to nejde. Pritom všetko sa dá, ak sa chce. A dodávam: ak sa vie. Aspoň tak ma to učili doma. Výnimočne nepoviem, ako by sa tento problém mohol riešiť. Lebo som presvedčený, že bežný učiteľ z regionálneho školstva vie, ako naprávať veci oveľa lepšie ako ministerský úradník či politik, ktorý sa akože profiluje na školstvo a vzdelávanie. A z takýchto malých krôčikov by sa dal vyskladať veľmi dobrý vzdelávací systém. Avšak tieto krôčiky by si mali kompetentní odžiť, aby vedeli, ako sa má meniť školstvo v prospech žiakov, pedagógov a rodičov.

PS: Stále mi rezonuje tá zmena, ktorú spravilo Grohlingovo ministerstvo. Zrušilo nulté hodiny… Ale ako??? Tak, že sa volajú prvé. Ak niekto v tomto nevidí cynizmus a aroganciu, resp. pohŕdanie školstvom a jeho osadenstvom, tak chápe výchovno-vzdelávací proces práve ako tí, čo ho devastujú z pozície moci a robia zmeny, ktoré nič neprinesú.

*

*

*

Skutočná zmena školstva = skutočná zmena spoločnosti.

*

Zdieľajte…

*

O AUTOROVI TEXTU: PhDr. Ján Papuga, PhD. * pedagóg, spisovateľ, aktivista, člen politickej strany Život – NS za školstvo, zakladateľ pedagogickej koncepcie Konštruktívna školoveda – hľadanie strednej cesty * Bratislava-Rača, Bernolákovo * janpapuga@gmail.com  * FB: Ján Papuga * FB: Ján Papuga Život – NS * IG: Ján Papuga * FB skupina: Spoločenstvo slovenčinárov, priateľov školy a vyučovania * FB skupina: Školoveda * Blog Pravda: janpapuga.blog.pravda.sk * Youtube: Ján Papuga * www . janpapuga . sk * AKTIVAČNÁ VÝZVA: Šírte tento text, aby sa zo slov stali činy. Zdieľajte ho, je verejný, netreba môj súhlas. Sprostredkujte môj text ľuďom, čo nechodia na internet. Posielajte ho politikom, stranám, ministrom, inštitúciám,  médiám. Ak sa s textom stotožňujete, je potrebné, aby sa dostal do povedomia. Aj takto sa menia veci. V prípade, že chcete poznať moju koncepciu a chcete konštruktívne, vecne a odborne komunikovať s inými ľuďmi, pridajte sa do FB skupiny Školoveda alebo mi napíšte na uvedené kontakty. * DISKUSIA: Na konštruktívne pripomienky a na otázky k zverejnenému článku rád odpoviem. Odborná, slušná a zmysluplná diskusia vie zmeniť mnohé veci. Osobné invektívy a vulgárne vyjadrovanie ignorujem a blokujem. Akémukoľvek neanonymnému podnetu a konštruktívnej kritike či spätnej väzbe sa poteším. Ak sa nechcete verejne vyjadriť, pokojne sa mi ozvite  prostredníctvom uvedených kontaktov. Aj v prípade, že vaša vec nesúvisí s témou článku. Ďakujem.

 

 

Tento obsah bol zaradený v Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.