Kompendium slovenčiny

 

Príručka pre žiakov, učiteľov a priateľov vyučovania vyučovania slovenského jazyka

 

 

Kompendium = dielo obsahujúce súhrn základných poznatkov daného (vedného) odboru

 

Kniha obsahuje komplexné učivo o slovenskom jazyku v rámci štátneho vzdelávacieho programu základnej a strednej školy. Obsahuje aj definíciu predpísaných literárnych žánrov. Kniha je vhodná pre žiakov 2. stupňa základných škôl, stredných škôl (na maturitu) a študentov učiteľských smerov na vysokých školách. Je určená aj pre rodičov, ktorí chcú svojim deťom pomôcť pri učení sa. A v neposlednom rade sa stáva neoceniteľným pomocníkom pre učiteľov slovenčiny.

 

Kompendium je usporiadané systematicky, podľa jazykových rovín. Obsahuje aj témy o testovaní, čitateľskej gramotnosti a kritickom myslení. Naznačuje aj problémy a chyby pri vyučovaní slovenčiny. V súčasnosti sa pripravuje cvičebnica.

 

Akcia: Pri kúpe 5 kníh je k tomu jedna zadarmo! Prosím, knižku si najprv pozrite, či bude vyhovovať vášmu štýlu učenia sa alebo vyučovania.    

 

Objednávky: Sumu za jednu knihu 24,90 (vrátane poštovného a balného) uhraďte na SK30 0200 0000 0041 1275 2459. Po pripísaní nákupnej sumy knihu ihneď odosielam. DO POZNÁMKY PRE PRIJÍMATEĽA UVEĎTE MENO A PRIEZVISKO, PRESNÚ ADRESU A POČET KUSOV. V prípade otázok mi napíšte na janpapuga@gmail.com.

 

Teším sa na vašu spätnú väzbu, námety a pripomienky ku knihe.

 

Útvar: populárno-náučná jazykovedná príručka, ktorá zachytáva učivo slovenského jazyka v rozsahu základnej a strednej školy.

 

Autor: PhDr. Ján Papuga, PhD. ©

Editorka: Mgr. Gabriela Kratochvílová

Návrh obálky: Ondrej Sova

Grafika 1. vydania, návrh: Hanka Fašungová

Grafika 2. vydania: Radim Jančovič

Recenzenti: PaedDr. Mária Beláková, PhD., Mgr. Gabriela Kratochvílová, Doc. Mgr. Gabriela Múcsková, PhD., Mgr. Alžbeta Palacková

Počet strán: 336

Rok 1. vydania: 2018

Rok 2. vydania: 2019

Rok ukončenia prvopisu: 2017

Cena: 24,90 €

 

Na stiahnutie: obálka knihy – predok * obálka knihy – zadná časť s anotáciou * predhovor * obsah * registerukážka z knihy

 

OHLASY:

 

Vaše Kompendium slovenčiny je pre mňa a moje kolegyne veľmi užitočná pomôcka, s ktorou často na hodinách pracujeme. 

 

Milý pán Papuga, knihy som si včera rozbalila a už listujem a začítavam sa. Už viem, že mi bude kniha dobrou pomocnicou. Jedna je pre mňa, jedna bude v knižnici v Európskej škole a jedna bude v malej knižničke v Centre pre slovenské deti v Dubline pre potreby víkendovej školy, po ruke učiteľom, rodičom, žiakom. 

Dobrý deň, balíček s knihou som si už vyzdvihla a som naozaj nadšená. Je presne tak písaná, ako by potreboval každý učiteľ, ale aj žiak či rodič. Som veľmi spokojná, myslím, že ju budem vo svoje praxi často používať a potrebovať…

 

Knihy boli doručené v poriadku (objednala som aj kolegyniam), sme maximálne spokojné. Konečne kniha napísaná tak, aby jej porozumeli všetci. Bude pre nás výbornou pomôckou. Tešíme sa, ak Ján Papuga napíše aj k tejto knihe cvičebnicu.

 

Ja som túto knižku (KOMPENDIUM SLOVENČINY) túžobne očakávala, keďže pána Papugu považujem za odborníka v tejto oblasti. Samotné Kompendium ma pozitívne prekvapilo svojím rozsahom, odbornosťou, obsahom a príkladmi, ktoré využijeme nielen my, učitelia, ale aj žiaci v praxi. Keď som ju ukázala žiakom, tak sa naozaj potešili, že existuje nejaká príručka, ktorá komplexne zahŕňa učivo slovenského jazyka. Boli spokojní s tým, že obsahuje aj stredoškolské učivo, ktoré im pomôže v nasledovnom štúdiu (končia 9.ročník) a k maturite. Veľkým plusom nie sú len definície či charakteristiky, ale aj príklady z praxe, či poznámky na okraj. Tie pomáhajú žiakom vysvetliť, ozrejmiť niektoré problémy, uvádzajú súčasnú prax a zároveň vzbudzujú u čitateľov záujem. Túto príručku teda odporúčame a ďakujeme autorovi za jeho prácu.

 

Keď mi pán Papuga oznámil, že napísanú knihu si už môžeme objednať, povedala som: „No, konečne!“ Poznám koncepciu práce a prístup k zodpovednosti pána Papugu vyše desať rokov, preto som vôbec nepochybovala o dobrej kvalite novej učebnice. Konečne môžeme pracovať s knihou, kde všetko nájdeme na jednom mieste, ja ako pedagóg nemusím hľadať texty – ukážky kde-kade, že isté normy sú aktuálne a platné, že všetko máme hneď po ruke v logickej súvislosti podľa tematických plánov. Za výborné považujem aj to, že autor upozorňuje na možné chyby žiakov. Veľmi sa mi páči spôsob podávania učiva, presne taký, čo si vyžadujú dnešní žiaci. A nie v poslednej miere sa nám páči aj to, že kniha nezaťažuje komplikovanými tabuľkami. Heslá v závere pomáhajú k okamžitej orientácii v knihe. Píšem aj v množnom čísle, pretože moji žiaci mali knihy zakúpené už koncom júna a spoločne sme knihu hodnotili. No a v neposlednej miere treba vyzdvihnúť aj výbornú cenu za hrubú knihu, ktorú budeme používať počas štyroch rokov na strednej škole! Odporúčam učiteľom i žiakom!

 

Dobrý deň, už dlhšie mám doma Vaše Kompendium, avšak až teraz som sa doň začítala poriadne. Pripravujem si pracovné listy pre maturantov a keďže som začínajúca učiteľka, nemám ešte dostatok vlastných materiálov. Podklady, ktoré mám z VŠ, sú nevhodné, keďže sme sa venovali viac odbornej, vedeckej stránke. Počas štúdia mi veľmi chýbalo zameranie na pedagogickú prax (to sa týka aj literatúry). A práve to mi krásne kompenzuje Vaša publikácia. Je v nej množstvo príkladov, ktoré si viem spracovať do úloh a vytvoriť tak pracovné listy, ktoré sú rozmanité (a verím, že aj kvalitné). Snáď to robím dobre. Dúfam, že to bude prínosom aj pre žiakov, nie iba pre mňa.

 

Kompendium mi konečne dorazilo a musím povedať – KLOBÚK DOLE !!!! Tak dobre a prehľadne spravenú príručku som v rukách ešte nemala. Viem si predstaviť, koľko roboty s tým muselo byť, ale sebecky sa ešte prihováram aj za cvičebnicu.

 

Síce neučím dlho a učím na strednej odbornej škole, častokrát som sa ako učiteľka oprela o príručku. Študentom neposkytujem príručku ako celok, keďže máme len 2 maturitné slabšie triedy, no pracujeme s časťami spoločne. Ponúkam to ako teoretický podklad. Mne však Kompendium v začiatku pedagogickej praxe veľmi pomohlo, oceňujem hlavne poznámky na okraj, ktoré sú nekonvenčné v pozitívnom zmysle. Príručka je aj výborne logicky usporiadaná a sémanticky nasýtená. Zatiaľ je to to najlepšie čo som držala v rukách. Už teraz sa teším na cvičebnicu. Ďakujem a oceňujem Vašu snahu pri písaní. 

 

Janko, poteším ťa, zlaté tvoje Kompendium, vnuk píše zajtra velikánsku písomku a babka vďaka knihe všetko vedela. Dôchodkyňa.

 

Ďakujem vám za knižku, musím uznať, že za vaším Kompendiom stojí ozajstný kus práce. Je veľmi jasne a prehľadne spracované, naozaj potešilo. Nech sa Vám darí i naďalej!