Štátny symbol je viac

Pred niekoľkými rokmi nám pribudol zákon o štátnych symboloch. Dotklo sa to škôl tak, že museli v učebniach zverejniť text hymny, preambulu Ústavy SR, štátny znak, vyobrazenie zástavy a pribudla povinnosť púšťať hymnu SR na začiatku školského roka. Samozrejme, nastúpili firmy, čo ihneď ponúkali rôzne vyobrazenia symbolov, veď na škole sa dobre zarába. Inak nič proti zámeru zákonodarcu nemám. Ako šetrný učiteľ som si vytlačil povinné náležitosti a zarámoval som ich do nepoškodených drevených rámov po starých diplomoch. Zhanobil som tak štátne symboly?
Nedávno skupina Metalinda nahrala podľa mňa výnimočnú rockovú verziu hymny SR s celým textom, ktorú som dokonca pustil žiakom v rámci literatúry. Zhanobila Metalinda štátny symbol? Poškodil som ho šírením tejto piesne ja? Alebo sa takto hymna spopularizovala?
Raz som videl, ako deti na výtvarnej výchove pracovali so štátnymi symbolmi. Jeden žiak na tri známe kopce v slovenskom znaku nakreslil domčeky a stromčeky. A na dvojkríž nakreslil kvetinky a listy. Zhanobilo toto dieťa štátne symboly?
A napokon sa podarilo v súvislosti s MS v hokeji vytvoriť originálne logo, ktoré má poukázať na to, že národ žije hokejom. Jeho dizajn napĺňa požiadavky moderných log a citlivo parafrázuje, a tým prezentuje východiskový znak SR. Mnohí politici ho považujú za hanobenie štátneho symbolu až tak, že zasiahli do dizajnérskeho umenia zákonom. Aby „ochránili“ štátne symboly, ktoré sa bežne vo svete parafrázujú. Parafrázy sú častým a originálnym spôsobom prezentácie štátu, ba dokážu národ, alebo aj zahraničných adresátov priviesť k vnímaniu pôvodných štátnych symbolov. Možno by si takíto experti na štátnosť mali uvedomiť, že ani hymna SR nemá znenie, ktoré jej dal Janko Matúška, jej text je určený legislatívou.
Treba si uvedomiť rozdiel medzi parafrázou symbolu a jeho zosmiešnením (zneužitím). Hokejovému zväzu isto nešlo o to druhé, o čom svedčí aj podoba loga a snaha športom dôstojne reprezentovať Slovensko. Minulé roky to bol text hymny na dresoch, dnes to je trojvršie z hokejok. Netreba tu politický zásah.
Vzťah k znakom štátnosti sa tvorí úplne inak: úctou k jazyku, racionálnymi zákonmi, kvalitnými podmienkami na vzdelávanie, čestným konaním osobností, riešením skutočných a vážnych problémov občanov. Domnievam sa, že slovenský hokej rozhodne prispieva k súdržnosti národa, mladej generácie viac ako prikazovanie podoby štátnych symbolov, ku ktorým sa má manifestovať úcta činmi, nie parodickými konaniami niektorých ústavných činiteľov.
Pre RegionPress
Tento obsah bol zaradený v Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.