NOVÉ ČÍSLO ČASOPISU SLOVENČINÁRI

Milí kolegovia, kolegyne, žiaci, rodičia, milovníci školy a vyučovania slovenčiny. Ho-ho-ho, po amerikánsky, vydávame pre Vás ako skorý vianočný darček už šieste číslo časopisu Slovenčinári s literárno-kultúrnou prílohou Umka. Myslím, že sa vydarilo, posúďte sami. Ak budete mať chuť prezentovať sa v tom ďalšom čísle, neváhajte sa ozvať. Publikujeme aj témy mimo slovenčiny, ale v rámci témy škola. Tešíme sa na Vaše konštruktívne spätné väzby. Želám v mene redakčnej rady pokojné a zdravé skoré a dlhšie zimné prázdniny.

Link na časopis https://slovencinari9.webnode.sk/o-nas/

Úvodník:

Vážení kolegovia, milí priatelia, žiaci a rodičia!

Nazbieralo sa nám mnoho podnetov, viacero príspevkov, niekoľko literárnych diel a nemálo informácií, preto vám môžem v mene redakčnej rady predstaviť šieste číslo nášho časopisu Slovenčinári s literárno-kultúrnou prílohou Umka, v ktorej i dnes predstavujeme práce žiakov a kolegov.

Žijeme v období, keď sa rôzne snahy o reformu školstva či obnovu našej vlasti odkladajú pre boj so zákernou chorobou. Všetko zlé je však na niečo dobré, preto mnohí z nás, učiteľov, žiakov, ale aj rodičov v sebe nachádzajú možnosti, o ktorých netušili. Dalo by sa povedať, že sme sa všetci ocitli v role žiakov a spoločne sa učíme učiť a učiť sa, zachovať pokoj v dobe plnej stresu a strachu, správať sa k sebe zdvorilo a slušne, no zároveň si uvedomujeme, aké dôležité je mať na čele Slovenska slušných, zodpovedných a empatických predstaviteľov. Mnohí z nás objavili v sebe tvorivosť, vrátili sa k svojim koníčkom, prehĺbili si vedomosti v práci s technikou, prehodnotili svoje priority alebo objavili krásu prírody a vlasti. Nemálo z nás sa pustilo do písania, vďaka čomu môžeme uviesť aj dnešné číslo.

Otvára ho interview s významným slovenským jazykovedcom a pedagógom, profesorom Jurajom Dolníkom, ktorého posolstvá sa nedotýkajú iba akademickej obce, ale komplexne odpovedá na praktické otázky každodenného života učiteľov v regionálnom školstve.

Obyčajom sú aj texty o interpretácii či recenzii rôznych odborných a literárnych diel. Dnešné číslo vás informuje aj o skorom vydaji Cvičebnice ku Kompendiu slovenčiny, ktoré je podľa vašich ohlasov neoddeliteľnou súčasťou príprav na vyučovanie. Napísanie Cvičebnice bolo prirodzeným očakávaním, ktoré sa na sklonku roka stane realitou.

Stretli ste sa niekedy s tým, že ste mali žiakom predstaviť dielo od problematickej autorskej osobnosti? Mali ste s tým problém? Neviete, aký postoj zaujať. Aj tomu sa venuje naša anketa doplnená o odborné názory dvoch literárnych vedcov.

Šieste číslo obsahuje oveľa viac zaujímavých článkov, no nie je cieľom prezradiť ich už v úvodníku. Isté však je, že každý čitateľ Slovenčinárov si nájde svoje a každý čitateľ beletrie si má možnosť prečítať zaujímavé literárne texty v prílohe Umka, ktorú opäť dopĺňame kresbami a maľbami výtvarne cítiacich žiakov.

Šieste číslo venujeme nášmu slávnemu slovenskému básnikovi, vitalistovi, Jánovo Smrekovi, dúfajúc, že životný elán jeho filozofickej koncepcie básnictva dodá energiu aj nám všetkým a jeho básne nám pripomenú, že sa možno tešiť aj z drobných krás a činov. Nezabúdajme, že Smrekova časť tvorby vznikala medzi dvoma svetovými vojnami, no napriek tomu nerezignoval na optimistické motívy. Zrejme by vysmial naše súčasné problémy, ktoré ťažko prekonajú život medzivojnového človeka s citlivou a umeleckou dušou.

Berte náš časopis ako predčasný vianočný dar alebo námet na čítanie počas adventného obdobia a najobľúbenejších sviatkov roka. Želáme vám, aby ste tieto sviatočné chvíle, ako aj chvíle strávené v práci, prežili v zdraví, v pokoji, s blízkymi a s rodinou, v zajatí silných textov a možno aj v objatí čarovnej bielej zimy. Nezabúdajme, že čo sa zdá zlé dnes, nemusí byť zlým aj zajtra. No bez zlého by sme si neuvedomili to dobré. A práve to vyniká v týchto časoch, keď sme sa dobrovoľne či príkazom museli vzdať niektorých samozrejmostí. Isto však nie navždy.

Nezabudnuteľné zimné sviatky a lepší rok 2021!

PhDr. Ján Papuga, PhD. a redakčná rada

Obsah:

Dialóg s profesorom Jurajom Dolníkom…..1

Satirické prózy Petra Karvaša…..10

Sen o záhrade. Prírodné obrazy v poézii slovenského klasicizmu…..14

Základné typy dvojčlenných viet…..18

Ako na kontroverzných autorov?…..23

Richard Pupala – Čierny zošit…..31

Publicistická činnosť Alexandra Šindelára…..34

Možnosti využitia iPadu v primárnom vzdelávaní (2. časť z atestačnej práce)…..38

Z textu mojej žiačky…..59

Štúr včera a dnes…..60

Cvičebnica slovenčiny vhodná aj na dištančné štúdium…..62

Príručka o globálnom vzdelávaní…..63

Hnus…..66

Škola trochu inak…..67

Vzdelávacie aktivity počas prerušeného vyučovania…..69

Medzinárodný deň študentstva…..71

Tri témy: Voľba riaditeľov. Online vyučovanie. Osočovanie osobností…..71

Stredoškoláci nepotrebujú učiteľov…..72

Prepisovanie textov a zlí učitelia…..76

Nehovorme o stratenej generácii, ale o obsahu vzdelávania…..78

Pohľadnica a list v dobe, keď sú mobily?…..80

Možnosti vyjadrenia vysokého stupňa vlastnosti v spisovnej slovenčine…..82

Podnety od členov Spoločenstva II…..83

Informatórium…..87

 

 

PS: Ak máte chuť byť členom pokojnej a mierumilovnej FB skupiny, nech sa páči, vítame aj neslovenčinárov. Adminom som ja a záleží mi na tom, aby nenávisť, osobné invektívy a trolovanie v skupine nebolo. Vediem ju skoro 10 rokov a jej počet členov sa blíži k 5000. Máme  veľmi dobré ohlasy. Jej názov: Spoločenstvo slovenčinárov, priateľov školy a vyučovania slovenčiny. Rodičia i žiaci sú takisto vítaní.

 

Tento obsah bol zaradený v Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.