Ústavný súd rozhodol. Môžu ďalej vyčíňať…

Ústavný súd uznal opodstatnenosť núdzového stavu, teda de facto legitimizoval očividné porušovanie zákonnej hierarchie a dal vláde, ktorú nikto nevolí na rozdiel od poslancov obrovskú moc.

 

Ja nie som vôbec prekvapený. Iba kdesi v hlbšom závite svojho rozumu som dúfal, že by to mohli vyhodnotiť ako protiústavné. Ale to bola utopická nádej. Tým, čo považovali protiústavnosť za núdzový stav, som opakovane hovoril, že súdna moc výkonnú moc nemôže podraziť, lebo keby uznali protiústavnosť, nastal by obrovský chaos a vládna moc by sa dostala do vážnych problémov. Nemyslím si, že sudcovia konali na príkaz jednotlivých politikov. Ale keby sa postavili proti vláde, poškodilo by to aj súdnu moc. To máte, ako keby sa občan súdil so štátom. Málokedy vyhrá, lebo by to bol z hľadiska moci nad občanmi nebezpečný precedens. Je to aj logické, v štáte musí byť poriadok. No ten náš štát je dlhodobo a najmä teraz v rukách nebezpečných, nekompetentných, zákerných, nečestných a vysoko cynických politikov bez skúsenosti a v niektorých prípadoch aj bez potrebného vzdelania.

 

Bez ohľadu ma epidémiu už dlho tvrdím, že naše súdy nie sú nezávislé. A hlásať, že ich rozhodnutie treba rešpektovať je síce štátotvorné, ale určite kontroverzné. Verím, že tí, čo podali podnet na Ústavný súd, pôjdu ďalej a pošlú podnet na európsky súd.

 

Ani sudcovia nie sú nezávislí. Určite nerozhodujú iba na základe práva. Keby aj, tie naše zákony sú také, že priam ponúkajú viacero interpretácií. A kompetentní musia  rozhodnúť, ku ktorému výkladu sa priklonia. A keďže sú tiež len ľuďmi, navyše silno poznačení svojvoľnosťou moci, čo sa na Slovensku dlho rozmáha, asi ťažko sa dá eliminovať ego v procese rozhodovania. Ani tá najodbornejšia komisia to nedokáže. A možno v súdnej rade boli rúškari, prívrženci očkovania či represií. Isto sa aj podľa toho rozhodovali.

 

V prípade súdnych uznesení je akékoľvek rozhodnutie dôležité, keďže sa všeobecne pretláča, že rozhodnutie súdu je najodbornejšie a najnezávislejšie. No sme v situácii, keď vidíme, ako fungujú súdy a ako sa láme právo. Preto je opodstatnená nedôvera občanov v rozhodnutia, ktoré priamo ovplyvňujú náš život. Najmä keď sa takmer denne dozvedáme o vážnych pochybnostiach a pochybeniach tých, čo rozhodujú. O to ťažšie je to v situácii, keď vidíme, komu sme zverili politickú moc. Zásah do fungovania súdnej moci je síce kontroverzný, no na Slovensku potrebný. Ale ani ním sa neeliminuje subjektívny faktor rozhodovania. Otázkou je, do akej miery to máme rešpektovať…

 

 

 

 

PhDr. Ján Papuga, PhD. * Bratislava-Rača * janpapuga@gmail.com  FB: Ján Papuga * FB skupina: Spoločenstvo slovenčinárov, priateľov školy a vyučovania * FB skupina: Konštruktívna školoveda – hľadanie strednej cesty * FB skupina: Riazanet – BA-NM * janpapuga.blog.pravda.sk * youtube: Ján Papuga * www . janpapuga . sk

 

 

Tento obsah bol zaradený v Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.