MLADÝ EXTRÉMISTA

Nedávno médiami prebehlo pohoršenie nad tým, že tínedžer pred voľbami prezidenta napísal na sociálne siete nenávistný odkaz voličom protikandidátov v zmysle, že by ich postrieľal. Niet pochybností, že škola, z ktorej pochádza, ho potrestá a navrhne preventívne spôsoby riešenia, ktoré by mali jeho rodičia prijať, aby sa nestalo zo slov násilie. Chlapec sa ospravedlnil a zrejme oľutoval svoj čin. Môže to však na ňom nechať ďalekosiahle následky. Otvárajú sa tu tri ďalšie problémy:
Prvým je, že výrok bol zámienkou na dehonestovanie prezidentského kandidáta, poukazujúc na to, aká agresívna je skupina jeho voličov. Takéto zneužitie nepremysleného statusu neplnoletého a paušalizáciu musím odmietnuť. Keby sa to nestalo v čase kampane, možno by jeho výrok zostal bez povšimnutia. Mediálne pranierovanie spraví viac škody ako diskrétny zásah psychológa v rámci školskej prevencie. Stačí si aspoň na chvíľu predstaviť to, že by sa vaše deti za výroky dostali do víru médií. A že takéto výroky majú, o tom niet pochýb. Takýto tlak sotva zvláda dospelák.
Druhým problémom je, že žiaci ani v 21. storočí nevedia narábať s internetom a využívať ho vo svoj prospech. Nedokážu sa pozrieť na rôzne komunikačné situácie a ich dôsledky. Sú majstri v aplikáciách, hraní hier či robení videí, no uniká im to, že text na internete je navždy verejný. Stále im chýba kritické myslenie, mediálna gramotnosť, netiketa a zásady komunikácie. Napriek tomu, že sa investuje do multimediálneho vybavenia škôl. Avšak tieto nedostatky vyplývajú predovšetkým zo zlého učebného plánu a preplnených osnov, ktoré neodrážajú život.
Tretím aspektom je otázka, prečo toľká nenávisť v chlapcovi, ktorý vyjadril postoj k voličom, čo nechcú „zmenu“. Áno, kontroverzne, ale deti a mladí ľudia ešte nedokážu korigovať svoj revolučný postoj, mávajú nimi city. Aj oni vnímajú zúfalú situáciu v najvrchnejšej politike, ktorá sa spája so zločinom, podvádzaním, vulgaritou, xenofóbiou, neslušnosťou, korupciou a pod. Aj mladí cítia tú bezmocnosť, tú nespravodlivosť, tú beztrestnosť konania mocných. Nevedia to spracovať. Tak napodobňujú správanie dospelých alebo sa zveria sociálnej sieti v návale emócií.
Všetko konanie má svoje príčiny a dôsledky. Je ľahké hodiť do ringu tínedžera, ktorého rozum dozrieva. Je ľahké rozdeliť ľudí na slušných a neslušných. Je ľahké rečniť o polarizácii spoločnosti. Avšak je veľmi ťažké, aj v rámci školy, zdôvodniť závažné činy politických osobností a pokračovať ďalej vo vyučovaní Pytagorovej vety…
Tento obsah bol zaradený v Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.