Inklúzia po slovensky

Pokračovanie pre RegionPress:
 
Hoci sa často spomína pojem inklúzia, reční sa o nej, činy riadiacich orgánov idú proti nej. Inklúzia, jednoducho vysvetlené, je vzdelávanie bez vyčleňovania žiakov do osobitných skupín, tried, škôlv prípade, že majú nejakú diagnózu alebo v niečom vynikajú. V jednej triede sa tak stretnú rozmanité deti, ktoré sa neselektujú, nediskriminujú a učia sa spolu kooperovať. Náročné práca pre učiteľa. Nie je to zlý nápad, je prirodzené byť s rôznorodými ľuďmi. V slovenskom školstve sa však najskôr čosi zavedie, potom sa ne-/riešia spôsoby aplikácie. Inklúzia predpokladá, že každá škola má svojho špeciálneho pedagóga, psychológa a dostatok pedagogických asistentov. Až potom sa dá rozvíjať myšlienka inklúzie. Terajší stav je úbohý. Odborných pracovníkov má škola zriedka, nemá na túto nevyhnutnosť financie. Pokrytie škôl pedagogickými asistentmi je minimálne. A detí s rôznymi zdravotnými znevýhodneniami pribúda. Od škôl sa očakáva inklúzia v zmysle „poraď si, ako vieš“. Nečudo, že to odmietajú, hoci je v ich DNA pomáhať rôznym žiakom. No bez poriadneho, nie symbolického, personálneho a materiálno-technického vybavenia to nedokážu! Ľutujem aj rodičov detí, ktoré potrebujú osobitnú pomoc. Máloktorá škola ich môže prijať a efektívne s nimi pracovať. Opäť to „schytajú“ deti. Tie, o ktorých sa proklamuje, že sú v rôznych koncepciách vzdelávania na prvom mieste. Inklúzia teda nie je fráza, ale komplexná premena vyučovania, ktorá musí byť garantovaná štátom, nie predhodená školám ako módny pojem bez obsahu.
Zdieľať

2 komentáre

  1. Dobrý deň pan Papuga,

    Je smutné ako sú napísané slová stále aktuálne, my práve stým bojujme. Dcérka je “iná” i keď potenciál má aby bola začlenená do bežného kolektívu, vidím že by ju najradšej niekam “upratali”. Bude to boj, ja viem, v septembri keď nastúpi do 1. ročníka. Má nárok na asistenta ale škola môže požiadať o asistenta rok dopredu či že nebude ho mať v prvom ročníku, ktorý je práve ten najdôležitejší. Písala som aj na ministerstvo školstva, samozrejme žiadna odpoveď.Tak patram po internete po nejakej tej rade, možnostiach a od septembra zapisujem externé štúdium špeciálna pedagogika. Iba sa obávam že nedokážem vyštudovať každý odbor ktorý je v tomto štáte zanedbaný a ktorý budeme potrebovať aby sme dcérke pomohli. S pozdravom, Zuzana T.

    • Tieto všetky problémy rodičov iných detí poznám. A poznám aj to, že ministerstvo ráta s tými štandardnými deťmi a kašle na tie ostatné. V škole, ktorú som riadil, sme pomáhali takým deťom a otvárali im brány. No ani zo strán všetkých kolegov nemali porozumenie. Naozaj nezávidím rodičom, ktorých deti z rôznych dôvodov “nezapadajú”.

Pridaj komentár / Recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.