Žiakom k novému školskému roku 2021/22

Deti, žiaci, študenti,

aj keď to bolo ťažké leto plné obmedzení a hlavne krátke, verím, že návrat do škôl nevezmete ako koniec sveta. Mnoho ľudí vo Vašom veku by všetko dalo aspoň za minimálne vzdelanie. Vy ho máte, využite ho vo svoj prospech…

Buďte deťmi, kým sa dá, nedovoľte, aby Vám brali detstvo, hry a detský pohľad.
Učte sa do miery, ktorú zvládate a myslite na to, že nie je cieľom byť vynikajúcim vo všetkých oblastiach. Nájdite si tú svoju a v tých ostatných aspoň prospievajte.

Pokúste sa nájsť vo vyučovacích predmetoch zmysel. Ak ich zavrhnete hneď, ťažko sa Vám bude prežívať v škole.

Myslite na to, že nie vždy známka vyjadruje Vašu osobnosť. Vaše činy, úspechy a práca Vás skôr či neskôr ohodnotia.

Skúste nájsť v dospelých, učiteľoch priateľov. Buďte k nim úprimní, vedia pomôcť. Ak to nejde, nenechajte to len tak. Ak je dospelý nepriateľom, dieťa by nemalo trpieť.

Hýbte sa, športujte, zdravo žite, chráňte a navštevujte prírodu… nech je každá choroba na Vás krátka.

Zaujímajte sa o dianie v spoločnosti, vyslovujte názory, argumentujte, diskutujte, ste predsa budúcou generáciou, čo prevezme život v našej krajine. Naučte sa, že nie vždy dospelý má pravdu.

Verbalizujte svoju nespokojnosť. Možno aj ostro, ale slušne. I keď vidíte, že sa to dá aj s neslušnosťou ďaleko dotiahnuť. No zažívame, k čomu vedie nenávisť.

Popri učení oddychujte, relaxujte, venujte sa záľubám a ľuďom. Kašlite na drogy. I tie legálne. Je mnoho iných spôsobov ako sa vybúriť. A zdravých.

Komunikujte. Dobrá komunikácia = dobrý pocit zo života.

Dajte si najprv malé ciele a postupne ich zväčšujte. Nedajte sa tlačiť do cieľov, ktoré nechcete. Ani rodičmi. Tých si vážte a pomáhajte im. No dbajte aj o svoju nezávislosť, ktorá sa Vám v živote zíde.

Čítajte, vnímajte, počúvajte, analyzujte… Nech sa pre Vás jediným zdrojom nestanú mýty a jednostranné názory. Dnes je veľmi ťažké zaujať jednoznačný postoj. No v procese poznania sa aspoň viete rozhodnúť tak, aby ste postojom nikomu neublížili, nikoho neponížili, nikoho neodpísali.

Majte vzory a idoly, aké chcete. Len nezabudnite, že ich cesta sa nedá zopakovať. Buďte vzorom pre seba a svoje okolie. To je neraz viac, ako sa stať hviezdou.

A napokon, berte bežné problémy s nadhľadom, pokojom, riešte ich s odstupom času po zamyslení sa. Ak budete robiť z bežných problémov tragédiu, tak tie ozajstné problémy sveta Vás dostanú na psychiatriu alebo na druhý svet. Ak si neviete s problémami poradiť, komunikujte.

Želám Vám čo najnormálnejší školský rok plný užitočných poznatkov s motiváciou tešiť sa na každý deň, každý víkend, každé prázdniny a s radosťou stretávať nových ľudí. A kolegom želám takýchto žiakov.

Zdieľať

Pridaj komentár / Recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.