Z textu mojej žiačky…

Možno by sa malo pýtať aj detí, nie iba pár riaditeľov v Košiciach či v Trenčíne. Toto mi napísala moja deviatačka. Áno, tá, čo nemôže nastúpiť do školy a teoreticky sa už nemusí učiť, keďže ich prijmú podľa známok. Zároveň krásne vystihla problémy, ktoré tu diskutujeme. Téma bola Škola v škole alebo škola doma. Jazykovo som to upravil.

„Nie sme verejnosti na očiach, a ak sa vám chce môžete sa učiť i v posteli. Znie to úžasne, no má to aj viacero nevýhod. Napríklad deti, žiaci nie sú pod dohľadom učiteľa, čo znamená, že sa dá veľmi ľahko podvádzať, vypomáhať si rôznymi ťahákmi a podobne, čiže sa nedá presne určiť, či žiak je naučený a pripravený alebo si pomáhal. Žiaci majú zväčša problém sa sústrediť na učenie. Neustále ich láka elektronika alebo činnosť, ktorá je pre nich zábavnejšia a lepšia ako učenie sa. Mnohí rodičia, ktorí pracujú alebo majú nejaké povinnosti, sa nie vždy majú možnosť venovať svojim deťom. Z toho vyplýva, že dieťa učivu a danej látke, úlohe nemusí naplno rozumieť. A keďže mu to nemá kto vysvetliť, tak sa trápi. Starší žiaci sa buď na danú úlohu vykašľú, alebo sa ju snažia riešiť. Sú aj žiaci, ktorí sa budú vyhovárať na nejaké problémy, aby sa učiť nemuseli a taktiež sú tu aj takí, ktorí si myslia, že sú jednoducho prázdniny. Žiakom sa nedostane toľko vysvetlenia učiva a porozumenia, ako keď sedia v triede. V škole sa im venuje učiteľ, pedagóg alebo profesor, ktorý je vzdelaný a vyučuje deti a môže žiakov opraviť, usmerniť skôr, ako keď je dieťa na to doma skoro samo. Dostávajú rovnaké podmienky na vzdelávanie a na rozvoj ich myslenia. V škole majú dostatok pohybu v podobe telesnej výchovy, ktorá je potrebná. Škola v škole je omnoho efektívnejšia. V škole dostanú žiaci viac znalostí a majú dostatok času na danú vyučovaciu hodinu, vďaka tomu sú žiaci múdrejší a viac informovanejší.“

 

 

 

 

PhDr. Ján Papuga, PhD.

Bratislava-Rača

ZŠ s MŠ, Riazanská 75, Bratislava

janpapuga@gmail.com

FB: Ján Papuga

FB skupina: Spoločenstvo učiteľov a priateľov vyučovania slovenčiny

FB skupina: Konštruktívna školoveda – hľadanie strednej cesty

www . janpapuga . sk

Zdieľať

Pridaj komentár / Recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.