Úchyli

Aj v predvianočnom čase mi napadajú rôzne témy. Možno by nenapadali, keby som nebol v napätí, čo zas bude po sviatkoch. Vianoce sú pre mňa len na oddych, nie na zabudnutie.
V tomto čase si čítam veci, na ktoré som nemal čas. Dostali sa mi pred oči mnohé texty o zneužívaní či týraní detí dospelými. Dakde kňaz bez trestu a s vedomím iných pohlavne zneužíval vyše 100 detí. Inde zase politik zneužíval maloletých. A do tretice známy prípad, keď policajti nútili zadržané deti, chlapcov, aby sa pobozkali. Radšej som neuviedol všetko, čo sa mi pri týchto článkoch na internete reťazovo otvorilo. No označení zákonom boli iba pedagógovia vďaka ostatnému prípadu zneužívania žiaka učiteľom. Tisíce učiteľov bolo nahnaných na okresné úrady, resp. na rýchlo zbúchaný web, aby si zabezpečili odpis z registra trestov a „dokázali“, že nie sú pedofili. Pritom pokojne môžu aj za mladícku nedbalosť za iný čin, ako je zneužívanie, prísť o prácu. Zákon však, ako vždy, nič nerieši. Zabúda sa na to, že väčšina pedofilov nemá zápis v registri trestov. Isto, s deťmi takí ľudia nesmú pracovať. Ale takýto populistický zákon s úplne iným zámerom nepredíde zamestnaniu pedofila v akejkoľvek oblasti. Mal len nahnať preferencie tvorcovi legislatívy.
Dôležitou otázkou je, prečo to schytali iba učitelia a prečo koaliční i opoziční poslanci ponížili iba náš stav. Pritom sú desiatky povolaní pracujúcich s deťmi, ktoré nie sú nijako preverované, pričom neraz môžu tráviť s deťmi viac času ako učitelia a neraz aj pri intímnych chvíľach (prezliekanie sa, palpácia, prespávanie). Nikto normálny nespochybní ochranu detí, ako hlupáci obviňovali tých, čo sa postavili proti diskriminačnej novele zákona. Len je viac než isté, že takýmto postupom sa tomu nezabráni, najmä ak v iných povolaniach je zneužívanie deti dlhodobým a neraz masovejším problémom. Iné povolania však majú skrytú ochranu, kryjú ich neraz vyššie postavení. Učitelia však nemajú žiadnu ochranu. Nie takú, že by niekto kryl zločin indivíduí. Ale nemá ich kto ochrániť pred pravidelným poškodzovaním ich povesti, pred hodením do jedného vreca s úchylmi, pred neúčinnou a nedotiahnutou byrokratickou šikanou, ktorá v konečnom dôsledku nerieši vôbec nič. Ak sa niekto vzoprie, hneď ho obvinia z podpory násilia na deťoch. Pritom tu ide o ďalšie poníženie učiteľov a poukázanie na to, že moc v rukách majú tí, čo zastrašujú, nie tí, čo sa obetovali školstvu a kompenzujú tak jeho devastáciu, ktorú spôsobili tí, ktorí zastrašujú. A za to sa im dostáva verejného praniera, čo je jediným zmyslom novely zákona o odpisoch z registra trestov.
Nebudem sa pýtať, dokedy to bude trvať. Odpoveď je: veľmi dlho. Prečo? Hm, moju teóriu o handrách už nebudem opakovať…

Tento obsah bol zaradený v Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.