ŠKOLSKÁ NOVOROČENKA

Aj keď prešlo málo dní od nového roka, už nás v školstve prepadli škandály ministerstva v oblasti dotácií či obrovských odmien pre ministerských úradníkov. V období, keď neraz na úkor žiakov šetríme každé euro a žobreme od rodičov, aby prispeli na školu. Pričom ministerstvo, ale aj iné inštitúcie, mrhajú prostriedkami nehoráznym spôsobom. Preto ani v čase sviatkov či novoročných želaní netreba zabúdať na realitu, hoci zodpovední si namýšľajú, že cez dovolenky a prázdniny zabudneme. Od tejto situácie sa odvíja moje želanie pre učiteľov, žiakov, rodičov. Či sa naplní nie je v rukách nepriateľov školstva, ale v našich, v našej vzájomnej spolupráci.
Priatelia, k novému roku vám želám zdravia a najmä zdravého rozumu, čo sa postaví proti hlúposti, ktorú nám vládnuci či médiá neraz podsúvajú.
Želám vám veľa šťastia a najmä šťastie vašich detí, keďže je čoraz ťažšie nájsť školu, ktorá dokáže napĺňať hlavné ciele školy namiesto sústredenia sa na zbytočné byrokratické úkony, ktorých každým rokom pribúda. A to sa potom odráža na radosti žiakov z poznávania, ale aj na radosti pedagógov zo sprevádzania poznávaním.
Spoločne si prajme politikov, ktorí sa vyznajú v školstve nielen z hľadiska ekonomiky, ale najmä z hľadiska výchovy a vzdelávania, aby sme viac neboli svedkami zásahov, čo roky devastujú školstvo a nerešpektujú jeho nenahraditeľný význam, nerešpektujú to, že štát bude taký, akí vzdelaní sú jeho občania.
Želám školstvu peniaze, lebo v dnešnej spoločnosti je práve kapitál podmienkou kvality, hoci to mnohí politici odmietajú a chcú, aby sa financie na ich populizmy získavali na úkor škôl a daňových poplatníkov. Iba dobre vybavená škola s primeranými platmi dokáže preniesť pozornosť od naháňania peňazí a častej fluktuácie zamestnancov k systematickej práci na kvalitnom vzdelávaní a na budovaní filozofie školy.
Chcel by som, aby žiaci boli na svoje školy hrdí, opodstatnene hrdí, a to predpokladá venovať školstvu pozornosť, ktorú politici pred voľbami iba proklamujú, potom nenapĺňajú.
Napokon želám celej spoločnosti uvedomelých žiakov, ktorí si budú vážiť svoje vzdelanie, budú ho považovať za nadčasovú hodnotu a dokážu ho využiť v prospech seba, svojej rodiny, iných ľudí, prírody, zvierat, v prospech svojej vlasti a sveta. To si však vyžiada úplne iný prístup spoločnosti a ľudí, ktorí ju riadia. Pretože deti, žiaci sú odrazom toho, čo sa deje. Všetkým želám, aby tie odrazy boli čoraz viac pozitívnejšie. Doma, v škole, v našej spoločnosti, vo svete či vo vesmíre života.
Zdieľať

Pridaj komentár / Recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.