Rodičom

Prvý september sa zvyčajne spája so školou. Preto si každý rok pripravujem pár slov pre kolegov, rodičov, žiakov, teda pre neoddeliteľné súčasti komunity školy, ktoré by mali vzájomne spolupracovať, ak chceme dosiahnuť istú silu na zmenu. Namiesto toho sa vzájomne napádame a potom zmeny v školstve vyzerajú ako vyzerajú.

Tento rok som pre Regionpress, ktorý má ozaj celoslovenský dosah, aj na časti Slovenska, kde nie je internet a TV rutinou, napísal prejav pre rodičov. Nie preto, že by boli najväčším problémom školstva, ale preto, že som cítil potrebu zdôrazniť im realitu, v ktorej pedagógovia žijú a možno preto niekedy reagujú neadekvátne. Pochopenie, ktoré dnes chýba, je dôležité. Pochopenie a komunikácia. Apelujem aj na kolegov, že pochopenie rodičov a žiakov je rovnako dôležité. Inak sa bude diať, čo sa deje.
Dovoľte mi aj malý odkaz vedeniam škôl i pedagógom, ktorým sa prieči uväznenie detí i samých seba rúškami. Nič vám nebráni nevšímať si to, ak si to dá niekto dole. Isto ste deti i kolegov upozornili, splnili ste, čo hlúpe vyhlášky nariaďujú, no ďalej to nechajte na ľuďoch. Ak Vás aj niekto bonzne, neexistuje kontrola, ktorá by Vám dokázala, že ste zodpovedný za to, ak si niekto dá rúško dole. A určite si ho dá, lebo nosiť ho denne niekoľko hodín už nie je ochrana, ale neľudské nariadenie. Písal som o tom v osobitnom článku. A ak patríte k rúškovým teroristom, pozorne si pozrite dôsledky prekrytia horných dýchacích ciest po hodine špinavým a vlhkým rúškom.
*
Článok: tu.
*
https://www.regionpress.sk/storage/app/uploads/public/612/e52/550/612e52550cee8881055055.pdf
*
PhDr. Ján Papuga, PhD. * Bratislava-Rača * janpapuga@gmail.com FB: Ján Papuga * IG: Ján Papuga * FB skupina: Spoločenstvo slovenčinárov, priateľov školy a vyučovania * FB skupina: Školoveda * janpapuga.blog.pravda.sk * youtube: Ján Papuga * www . janpapuga . sk
*
Poteším sa konštruktívnej diskusii i vecnej kritike k tomuto textu. Osobné invektívy blokujem. Zdieľajte tento text, ak sa s ním stotožňujete, je verejný, netreba osobitný súhlas. Ak sa text nedá zdieľať, príčinou je nastavenie skupiny. Posielajte tento text na vyššie miesta, ak sa s ním stotožňujete. Ukážte ho ľuďom, ktorí nie sú na internete. Aj takto sa menia veci.

Zdieľať

Pridaj komentár / Recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.