PROTEST. KTO A PREČO?   

Ľudia v súčasnom čase majú dôvody protestovať. Je to výdobytok demokracie v každej jej kríze. Aj tento raz si nespokojní občania vybrali deň výročia nežnej revolúcie, teda 17. 11. Viem, kto všetko sa k tomuto protestnému zhromaždeniu pripojí. Hovorí sa aj o tom, že ho organizujú opozičné strany, ktoré majú svoju históriu alebo využívajú extrémistické prvky. Ja však viem o mnohých slušných ľuďoch, čo sa na tento protest chystajú, aby vyjadrili, že sa tu v súvislosti s protipandemickými opatreniami nariaďujú postupy, ktoré sú buď nelogické alebo očividne popierajú zákony, čo priznáva vláda aj tým, že postupne prispôsobuje legislatívu a čoraz viac počúva odporcov opatrení, čím priznáva, že sa mýlila. Možno to spôsobuje práve tlak verejnosti, ktorá nesmierne trpí už dlhé mesiace. A trpia aj tí, čo na protesty nechodia, čo však neznamená, že súhlasia s rozhodnutiami vlády. Len nechcú byť opľúvaní zo strany odporcov protestu. Isto, porušenie zákazu vychádzania je priestupkom. Avšak, čo zostáva obyčajným ľuďom, keď píšu politikom, dávajú návrhy, podpisujú petície, utiekajú sa k médiám, citujú expertov a nič nepomáha. Potom je jasné, že zo zúfalstva sa pridajú k mase v uliciach, aby vyjadrili svoj nesúhlas aj za cenu porušenia zákona, v tomto prípade vyhlášky.

Tu vyslovím kacírsku myšlienku. Naši politici súkajú mesiac čo mesiac zákony, ktoré sú zlé, ťažko sa interpretujú, ponúkajú veľký manipulačný priestor, veď preto sa tu tak darí právnikom, často sa novelizujú. Potom sa stane, že sa paragrafy dostanú do praxe a bežní ľudia upozorňujú na závažné chyby v ich aplikácii. A takéto zlé zákony sa neraz dajú buď obísť, alebo nedodržať. Má sa zlá legislatíva, ktorú spravilo pár poslancov dodržiavať? Najmä keď sme svedkami často politických a účelovo tvorených zákonov, a tým chybných. Ako inak majú potom na chyby upozorniť bežní ľudia, ktorí nemajú žiadne možnosti zlú legislatívu opraviť a ak, tak zmena sa udeje až po tom, keď sa pánom poslancom uráči? Vieme dobre, že aj renomovaní odborníci spochybnili legislatívu, ktorá súvisí s protipandemickými opatreniami (a inú). A mnohé tieto námietky napokon poslanci, predstavitelia vlády počúvli a opravili, resp. dodatočne uzákonili. Takže sme mali časové úseky, kedy sme sa riadili zlými rozhodnutiami. Odvolávať sa v takomto amatérskom produkovaní zákonov a vyhlášok tým, že je 17. 11. zákaz združovania, sa nemôže stať hlavným dôvodom,  prečo by ľudia nemali upozorniť formou protestu na ozaj závažné aspekty riešenia epidémie vírusu. Isto, ničenie, fyzické útoky, vandalizmus sú dôvody na nekompromisný zásah polície či už počas nepovoleného protestu, alebo vôbec. Rúška a rozostupy by sa mali určite dodržať. Ale po zákazoch Veľkej noci a Pamiatky zosnulých nemožno očakávať, že sa ani v deň pamiatky porážky komunizmu ľudia nestretnú a nevyjadria obavy o hodnoty, ktoré sme v 89. roku žiadali.

Je úplne samozrejmé, že takéto protesty zaujmú aj podivné politické subjekty, provokatérov alebo osoby, ktorým sú vzdialené hodnoty demokracie alebo ich svojou činnosťou porušujú. Tí sa prilepia ku každej demonštrácii. V tejto chvíli mi nie je jasný organizátor protestu, hoci sa javí, že to zvoláva opozícia alebo extrémistické skupiny. Ale nemusí to tak byť. Ako som uviedol, možno na akcii iba parazitujú. Pochybujem však, že časť účastníkov protestu tam ide s cieľom zaútočiť na policajtov, hodiť kameň do výkladu alebo šíriť neonacistické myšlienky. Veľa koaličných politikov, vraj demokratov, a iných osobností, tých ľudí, ktorí chcú upozorniť na svoju nespokojnosť bez mihnutia oka a jednoznačne zaradili k extrémistom, podporovateľov zločincov, k neslušným, k ohrozovateľom verejného zdravia. A som presvedčený, že sú medzi nimi aj voliči koalície. Práve demokrati, čo by mali dbať na slobodu vyjadrenia kategorizujú občanov. Bez súdu odsúdili aj takých, čo chcú svojou prítomnosťou vyjadriť len nesúhlas s naozaj kontroverznými krokmi vlády a úradov. A takýmto je úplne jedno, že v proteste budú stáť aj politicky nezávislí ľudia sami za seba, svoje rodiny a životy. Žiaľ, iba kvantita dnes zaujíma politikov a médiá, teda čím viac ľudí, tým je väčšia šanca, že sa politici zamyslia a niečo zmenia. Práve ich nepočúvanie vedie k rôznym protestom A tých sa mocní boja.

A že tam budú opozičné strany? Áno. A veľmi dobre viem, čo majú za ušami. Ale, preboha, veď sú v parlamente, sú poslancami! Tým sú plne legitimované, majú svojich voličov a aj veľký vplyv. Na toto sa majú oní demokrati zamerať. Ak máme v najvyšších orgánoch štátu zločincov, čia chyba je to? Bežných ľudí, čo upozorňujú na to, čo sa deje, alebo politikov a úradov, ktoré sa rozhodujú svojvoľne a, opakujem, nepočúvajú? Nemali by hneď popraviť bežných ľudí, ktorí sa protestu zúčastnia bez ohľadu na prítomnosť podivných, no legitímnych, t. j. zákonne zvolených (!) politikov. Ale je ľahšie útočiť na ľudí namiesto riešenia systémových chýb, ktoré dovoľujú rozlet aj pochybným indivíduám. Protest je teda legitímna odpoveď ľudí na to, čo sa deje a určite mu nemajú brániť ani rôzne účelové vládne zákazy a nariadenia, ktoré  majú neraz politickú, nie ochrannú motiváciu, a to je takisto všeobecne známe.

Sám neviem, či svojím nezávislým postojom pôjdem podporiť tento protest. Necítim ani potrebu niekoho volať na ten protest či brániť mu v ňom. Keďže si však viem reálne predstaviť námietky a hejty hejdemokratov voči tomuto textu, ich jednoznačné zaradenie mojej osoby a kastovanie, verejne vyhlasujem, že nie som anarchista, boľševik, neonacista, konšpirátor, politik, extrémista, športový chuligán a pod. Rozhodujem sa nezávisle, v súlade so zdravým rozumom, nezaujato a hľadám kompromisy na rozdiel od súčasných politikov z akejkoľvek strany či úradníkov. A kto uvedie opak o mojej osobe, je práve ten zaujatý názorový terorista, ktorý nie je schopný nadhľadu, ba je schopný búrať veci, aby platil jeho jediný správny názor.

 

 

PhDr. Ján Papuga, PhD. * Bratislava-Rača * janpapuga@gmail.com  FB: Ján Papuga * FB skupina: Spoločenstvo učiteľov a priateľov vyučovania slovenčiny * FB skupina: Konštruktívna školoveda – hľadanie strednej cesty * FB skupina: Riazanet – BA-NM * janpapuga.blog.pravda.sk * www . janpapuga . sk

 

11. 2020

 

Tento obsah bol zaradený v Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.