Prečo je vakcinačný teror nedostatočne účinný?

Hoci som si myslel, že žijem v demokratickom 21. storočí, predsa som sa dostal do podkategórie. Doposiaľ nemám vakcínu proti jednému z mnohých vírusov, čo kolujú vo svete. Určite nie preto, že sa bojím toho, že mi do vnútra aplikujú nejaký čip alebo látku, ktorá má vyhubiť ľudstvo. Jednoducho necítim potrebu očkovať sa a pchať do seba zbytočnú chémiu. Doposiaľ sa teším dobrému zdravotnému stavu – klop-klop. Ani vakcínu proti chrípke, na ktorú mám ako učiteľ nárok, som si nenechal vpichnúť, veď som nemal posledné roky ani teplotu zvýšenú. Povinné očkovania mám, v detstve za mňa rozhodla mamina a dala ma očkovať. Tieto vakcíny proti veľmi ťažkým chorobám sa však dizajnujú dlhé roky, dôvera v ne je vyššia. Dnes som dospelý, rozhodujem sa za seba sám a v oblasti zdravia mám garantované to, že zdravie je moja záležitosť. Pred rokom by som neveril, že niekto môže nanútiť právne spôsobilému človeku povinné očkovanie. Stále to síce priamo neprikazujú, ale obmedzenia poznačených nezaočkovaných sa už rysujú bez ohľadu na ľudské práva a suverenitu v oblasti zdravia. Napr. mám obmedzenú voľnú cestu do zahraničia. Isto, je tu obrovský strach zo smrti, tak sa do roly utláčateľov štylizovali aj bežní občania, zarytí a nekriticky mysliaci prívrženci bezbrehého očkovania, ktorí rôznymi nechutnými spôsobmi urážajú nezaočkovaných.

 

Ja verím na prevenciu a verím svojej imunite ako aj imunite mojich najbližších. Isto, keby sa zomieralo na túto chorobu, ako napr. na AIDS, o očkovaní by som intenzívne uvažoval a možno by som aj pochopil mechanizmy donútenia od štátu. Isto, keby som bol v poslednom štádiu rakoviny a povedali by mi, že tá a tá vakcína je nádej, neváhal by som ani chvíľu. Ak by som mal ísť do krajiny, kde sa dlhé roky požaduje očkovanie vyvinutou vakcínou, budem to rešpektovať, lebo v takej Afrike sú naozaj veľmi vážne choroby, avšak vakcíny sú vysoko účinné a dlhodobo overované. Pravdepodobne sa však nedám očkovať s prísľubom, že možno chorobu, ktorú nemám, nedostanem a možno nebudem mať vedľajšie účinky. A o to viac sa nedám očkovať, keď na mňa budú tlačiť politici s pochybným vzdelaním, sektárskym myslením či bez štipku empatie a zmyslu pre realitu Slovákov. Tak to nevnímam iba ja.

 

Prívrženci všetkých týchto opatrení a vakcinácie zborovo hlásia, že sme konšpirátori, hlupáci, vrahovia, dokonca nás zaraďujú k nevzdelaným (nedovzdelaným), hoci vzdelanie nemusí byť vždy zárukou zdravého rozumu a nezávislého úsudku. Ja nie som odborník na medicínu a epidemiológiu, ale zase nežijem vo vákuu, o mnohé veci sa zaujímam bez ohľadu na to, či je pandémia, či som to vyštudoval, či to hovorí nejaký politik, či iná osobnosť, či môj idol. Mám vysokú úroveň kritického myslenia, všetko si overujem a hľadám exaktné dôkazy napriek tomu, že som prešiel „klasickým“ školstvom. Zároveň mám vlastné skúsenosti, ktoré mi nikto nevezme. Aj preto si môžem dovoliť vyjadrovať sa k tejto odbornej téme a vyjadrovať sa aj budem. A možno objektívnejšie ako niektorí vedci, ktorí pri svojich vyjadreniach dávno stratili nezávislosť a sú ovplyvňovaní politickými požiadavkami. Alebo možno aj vlastným strachom. Lekár, vedec, čo sa obáva každú chvíľu o svoj život, sa inak postaví k téme vírusu ako lekár, vedec, čo strach nemá a berie vírus ako súčasť života. (A rovnakým strachom podliehajú pri rozhodovaní o opatreniach aj sudcovia.) Argument, že mám čušať a počúvať vedcov pre mňa teda neplatí. Inak, písať o tomto, čo sa deje, ani veľmi netreba. Veď pri vakcinácii sú verejné, legálne, všeobecne známe vyjadrenia, ktoré nikto nepoprel, len ich prekryli jednostrannou vakcinačnou tortúrou. Ale tým nezakryli fakty, ktoré si kedykoľvek môžete vyhľadať – a už nie iba v alternatívnych médiách. Napriek mnohým faktom počúvame od našich najvyšších iba: Očkovať! Očkovať! Očkovať! Mne sa niekedy zdá, že žijem vo sne, kde sa hovorí o pravde, počúvaní, rozume a zároveň sa pravda, počúvanie a rozum úplne popierajú ad absurdum. A práve takéto protirečenia na osi pravda – propagácia motivujú k šíreniu rôznych dezinformácií a katastrofických vízií hraničiacich s rozumom, ktoré zvádzajú k presvedčeniu, že sú pravdivé. No i pred rokom sme sa smiali (aj ja) niektorým „konšpiráciám“, avšak časť z nich sa naplnila alebo napĺňa. Nečudujme sa, keď v tejto situácii si bežní ľudia kladú otázky a dostávajú žiadne alebo nelogické odpovede. Alebo ich počastujú urážkami. Potom si títo ľudia vytvárajú vlastnú interpretáciu reality, šíri sa neistota, prehlbuje sa strach, polarizácia spoločnosti a sveta. A sme v bludnom kruhu nenávisti a konfliktov. (Pozri aj článok: Aj/len my za to môžeme.)

 

Pozrime sa teda na fakty, ktoré vyvolávajú mnohé otázniky a nepochopenie, prečo sa z problematického očkovania stala modla v rukách politických fanatikov a iných ľudí, dokonca vysoko inteligentných, z ktorých sa zrazu stali spoľahliví spolupracovníci vakcinačných teroristov (v zmysle tvrdých a nekompromisných uzurpátorov a diktátorov).

 

  1. Už na samotnom začiatku expanzie vakcín sa pustila do éteru informácia, že výrobcovia vlastnej vakcíny (!) za jej účinky nezodpovedajú. Vtedajší minister zdravotníctva ešte zriadil fond na odškodnenie tých (nechcem písať obetí), čo budú mať nepríjemné vedľajšie účinky. Viem, že nie pri každom lieku sa takéto niečo vyhlasuje. Ale toto je informácia o globálne vnucovanom liečive, u ktorého sa garancia očakáva. Je jasné, že túto garanciu nemohli dať. Vakcína bola príliš rýchlo vyvinutá. Čo si má človek-občan-laik myslieť? Veď takéto niečo už v počiatku prirodzene vytvorilo obavy pred očkovaním. Nikým a ničím nezaujaté, nezávislé, jednoducho podmienené obyčajným ľudským strachom. Určite nie nenávisťou voči tým, čo vidia riešenie iba v očkovaní.
  2. Nikdy ma neovplyvní reklama a už vôbec nie politik z tejto šialenej vlády. Ale sú ľudia, ktorí si berú príklad z osobností, nechajú sa nimi ovplyvniť. Prečo sa kvôli nim nepostavili pred kamery najhlavnejší a najvplyvnejší politici z koalície a neukázali, ako ich očkujú? Keď tak veria svojmu vplyvu a vakcíne. Určite by skalných odporcov nepresvedčili, ale uistili by tých, čo sa chcú takto ochrániť, a zrýchlili by tak proces vakcinácie. A možno by odstránili pochybnosti o tom, že sa sami nechcú dať očkovať, hoci o tom básnia.
  3. Vakcína má veľmi veľa vedľajších účinkov. Bola vyvíjaná rýchlo a verejne sa vie, že je ešte v štádiu výskumu. Proticovidová vakcinácia je spravidla masovou záležitosťou. Mňa keď išli očkovať, operovať alebo mi predpisovali lieky, vždy sa pozreli do karty, vyšetrili ma, pýtali sa ma. Keď som nepoznal odpoveď, opätovne ma vyšetrili. A až potom aplikovali liečivo alebo prevenciu. Nemôžete ani zo žartu povedať, že takto to prebieha vo všetkých masových očkovacích centrách, že každý z nás v každom čase pozná svoj zdravotný stav a skryté príznaky rodiaceho sa ochorenia. A možno sa zabudne na to, čo môže byť v kontraindikácii s vakcinačnou látkou, keďže očkovanie nerobia osobní lekári (niektorí ani nechcú robiť, tiež sú asi dezoláti…). To, že vedľajšie účinky ohrozujú životy, je verejným tajomstvom – čoraz viac sa to odtajuje. Možno nemusíme veriť všetkému, čo sa napíše na internete. Ale sám poznám niekoľko ľudí, ktorí mali život ohrozujúce vedľajšie účinky. A rovnako takých poznajú desiatky mojich známych.
  4. Prečo sa znevažujú názory naozaj veľmi dobrých a renomovaných odborníkov, ktorí sa stavajú proti očkovaniu a neraz kladú logickejšie argumenty ako nemenovaný profesor, čo v každom novom rozhovore obracia názory ako palacinky na horúcej panvici. To ma dostáva do strehu, že niečo nie je v poriadku. Mňa však vo veci môjho zdravia nikto nepresvedčí, možno tak moji najbližší. Ale viete, ako to pôsobí na ľudí, ktorí sa možno chceli očkovať alebo zaváhali – jedni vedci majú dobrý názor, iní majú zlý, lebo je opačný, hoci pochádza tiež od renomovaných vedcov. Isto, ľudia vnímajú aj názory rôznych šarlatánov. Ale množia sa aj protinázory serióznych odborníkov. Alebo aj názory osobných lekárov. Ktorý je ten správny? Povieme tým, čo hovoria proti prúdu, že majú odovzdať diplom? Že sú „múdrosráči“? Že ich názor je napriek logike, argumentácii a vecnosti úplne nesprávny, lebo nekorešponduje s vlnou epidemickej hystérie? V podstate môžeme na nich povedať hocičo, no už je zasiate semeno pochybnosti v ľuďoch, ktorí zväčša nemali za cieľ spochybňovať vzdelanie lekárov, mali v nich dôveru. Tá sa týmto významne narúša. Možno by sme mali práve o názoroch politicky exponovaných vedcov zapochybovať, ako aj o frázach politických teroristov neraz s pochybným vzdelaním a s nulovou či predstieranou pokorou k národu.
  5. Ďalším faktom je, že vakcinovaní znova ochorejú, že dokonca napriek vakcíne zomrú niektorí na covid. Zdrojov týchto informácií je veľmi veľa, hoci sa snažia vakcinační teroristi dementovať ich. Dokonca aj vakcinovaní nakazili iných. O čom to potom je? Isto, musíme pripustiť, že liečivá nemajú stopercentnú účinnosť. O to viac by malo zostať na občanovi, či sa dá očkovať, či nie, bez akéhokoľvek nútenia. V tomto sú zarážajúce reklamy z našich peňazí, ktoré bezbreho propagujú vakcínu ako prášok na pranie, jednoznačne hovoria, že vakcína je nádej, sloboda, že zabráni covidu a navráti voľnosť, ktorú štát kontroverzne narušil. Pripúšťam, že zabrániť negatívam covidu sčasti môže. Ale nemusí! A preto takéto masírovanie mozgov považujem za teror, propagandu od hlupákov, fanatikov alebo jednoducho tých, čo by radšej mali žiť v skafandroch v podzemí, aby sa ničím a nikdy nenakazili. O rizikách toho, že očkovaný, ktorému vakcína nezaúčinkuje, sa môže voľne pohybovať s možnosťou šírenia covidu, netreba ani hovoriť. A ako toto môže vplývať na bežného človeka? Veď sú známe fakty o neúčinnosti či rizikách vakcíny, no slovenská propagandistická reklama sa tvári ako šťastný koniec telenovely. A vyžívajú sa v nej mnohí, hoci klame.
  6. Máme tu ďalšiu mutáciu. A stavte sa, že príde ďalšia. A aj iná choroba. Lebo sme si zlikvidovali prírodu tak, že vytvára rôzne neduhy pre ľudí (vynechám tému umelého vytvorenia vírusu, ktorá rovnako nie je postavená na vode). Veľa ľudí má dve dávky vakcíny. Sú názory (výskumy), že nebudú stačiť proti ďalšej mutácii. Teraz majú predstavu takú, že sa budeme očkovať každý rok dvoma-troma dávkami (pozor, už sa chystajú povolenia na tretiu dávku) nedostatočne vyvinutých vakcín? Skúšať, čo to spraví? Donútiť ľud na najmasovejšie experimentálne overovanie? Pchať do seba v pravidelných intervaloch nie úplne bezpečnú chémiu? Ja nechcem veriť predpokladu, že sa na očkovanie bude masovo umierať. Ale čo ak úmrtia pribudnú? Kto bude zodpovedný? Zase upriamim pozornosť na občana: Predpokladáme, že tí, čo sa dali zaočkovať, sa budú teraz dávať stále dokola? Ak sa im otvoria oči, nedajú si x-tú vakcínu, čo spraví štát? Čo spravia štáty? Ozaj to zákonom nariadia? Isto, ak sa vakcína bude vyvíjať roky, možno bude dôveryhodnejšia. No čím viac sa bude nútiť, tým väčší bude odpor, ktorý môže smerovať k…
  7. Prečo sa nelieči a nerobí prevencia? Bojujme s chorobami! Pamätám si, že po výskumoch, že sa zvyšuje obezita detí, ihneď začali školy bombardovať programami na jej znižovanie. Teraz prídeme do školy, strediska humanizmu, a vidíme plagáty s rúškami, dezinfekciou, rozostupmi, stojany s dezinfekciou, zákazy vstupu do školy a pod. Žiadne plagáty o prevencii, o posilňovaní imunity a pod. Prečo sa neinvestujú peniaze do upevňovania zdravia? Zdravia celej generácie? Prečo sa nevyužívajú liečivá na predchádzanie covidu, ktoré existujú? To sme fakt odkázaní na chémiu, ktorá je síce v živote potrebná, no v prípade covid vakcíny ešte nie je exaktná. Takto sa ľudia spoliehajú iba na očkovanie, ale svoj osobný postoj k vlastnému zdraviu a k prírode nemenia. A práve tieto dva postoje by vyriešili mnohé, samozrejme, museli by to presadzovať aj vládnuci. Človek s dobrým psychickým a duševným zdravím ľahšie prekoná akékoľvek ochorenie. Ale očkovať zdravých? Aj toto vyvoláva otázky v občanoch, čo sa s radosťou nevrhnú na spásu vo forme vakcíny.
  8. Čo narobili politici či inštitúcie, ktoré sa zaoberajú liekmi, to už neodčiníme a je viac ako isté, že aj to podsunulo ľuďom pochybnosti. Neuvážený nákup ruskej vakcíny a jej neraz politicky motivované spochybňovanie isto ľuďom vtlačilo ďalšie otázky a nechuť očkovať sa. Pochybnosti, ktoré sa kvôli Sputniku spustili, sa preniesli aj na iné vakcíny. Preukázali sa chyby v úsudkoch vedcov, v štatistikách, hlbšie sme sa dlhé mesiace ponárali do problematiky očkovania. Niekedy si myslím, že niektoré osobnosti, ktoré navonok broja za vakcínu, naschvál chcú, aby ľudia mali pochybnosti a tým sa kryli, keby vakcína začala ubližovať. Alebo rozmýšľajú už aj oni, no priznať to v koalícii, ktorá je nadržaná na očkovanie, by znamenalo sebadeštrukciu a stratu moci.
  9. Neviem, čo môže byť exaktnejšie ako vyjadrenie svetovej organizácie, že sa deti nemajú očkovať. A to nehovorím o mnohých ďalších voľne dostupných vyjadreniach odborníkov o očkovaní detí a očkovaní vôbec. U nás sa to bez mihnutia oka spustilo aj očkovanie maloletých. Aj tu platí téza, že počúvajme vedcov? Ak áno, prečo týchto, dokonca medzinárodných, nepočúvame? Ale čo chceme od politikov, ktorí ignorujú vyhlásenia EÚ o tom, že vakcinácia má byť dobrovoľná a nijako sa k nej nesmie nútiť? Pri tých deťoch si obzvlášť prajem, aby vakcína pôsobila len a len pozitívne.

Našiel by som aj viac protirečení, no uviedol som tie, ktoré ma fascinujú v tom, že sú nepriestrelné a napriek tomu sa tu s úsmevom hrnú ľudia do očkovania, akoby to bola 100-percentná záchrana, záruka bez rizík a následkov a urážajú ľudí, ako som ja za to, že rozmýšľame a máme kritické myslenie, čo sa požaduje roky rokúce. A ide len o jediné – aby sme mali v demokracii názorovú nezávislosť pri riešení svojho zdravia, a kým nie je vakcína spoľahlivá, aby sme sa mohli rozhodnúť sami a bez nátlaku, či si ju aplikujeme. Nie je ani pravda, že svojím odmietaním niekoho ohrozujeme. Aj vakcinovaní môžu prenášať nákazu, stačí si študovať fakty, nie tupé reklamy o šťastnom a slobodnom živote po injekcii.

 

Nedávno som čítal o jednom spevákovi, ktorý sa vyjadruje proti očkovaniu aj na základe osobného zážitku. Ide o vysoko rešpektovaného umelca, ktorý mal ozaj zlý priebeh po vakcíne. Po jeho názore, ku ktorému dospel rozumom a skúsenosťou, ho mnohí len pre to odvrhli, vyhýbajú sa mu. Toto je horšie ako odvrhnutie niekoho pre politickú orientáciu. Kam sme sa to, preboha, dostali? Nabudúce nás budú posudzovať podľa toho, či si dám proti chrípke paralen alebo antibiotiká, či sa dáme operovať, alebo nie, či mám povedať áno alebo  nie? Ale netreba sa čudovať. Pobláznili a rozdelili nás oligarchovia, svetoví a domáci politici, médiá, fanatickí vyznávači opatrení a najmä strach zo smrti, pred ktorou nás vakcína aj tak neochráni. Súhlasím, že sčasti môže zmierniť následky choroby. Ale za totálnu aroganciu  slovenských politikov považujem to, že bez štipky empatie hovoria, že pozitíva vakcín prevyšujú negatíva. Čo sa myslelo tými negatívami? Život ohrozujúce vedľajšie príznaky a dokonca úmrtia po vakcíne, o ktorých sa čoraz viac hovorí, hoci sa týmito fanatikmi považujú za súhru náhod? No čo, pár ľudí zomrie, obetujú sa, ostatní sa asi zachránia… Keď si dávam akékoľvek liečivo, tak mi neblesne hlavou, že budem trpieť alebo zomriem. Aspoň nie pri štandardných vírusových ochoreniach. Ale ako je možné, že mám pristúpiť k očkovaniu proti covidu s otázkou, či budem mať zlý priebeh, či mi to nenaštartuje netušené choroby, či mi to neochromí moje zdravie? Nemám netušenú chorobu, čo môže vyvolať po vakcíne ohrozenie života? Priznám sa, že po vnímaní rôznych podložených informácií by som mal, ak by som sa rozhodol očkovať, strach, či nebudem práve ja ten, ktorého vakcína ohrozí. Body, ktoré som vyššie uviedol, ma do týchto pochybností privádzajú. Známa mi hovorila, že človek, ktorý jej bol blízky, zomrel práve po vakcinácii. Opäť to súviselo so srdcom. Isto, fanatici povedia, že to nesúvisí s vakcínou. Lekár toho človeka pripustil, že to mohlo byť následkom očkovania (asi hlupák, však?). No nechcel to napísať. Mám aj niekoľko iných príkladov reálnych ľudí, ktorým nič nebolo, no po očkovaní mali problémy alebo náhodou (?) zomreli. Viem, súvislosť vakcíny so smrťou po nej treba preukázať dôkladnou pitvou. Ale robia sa také dôkladné? Mohli by predsa prekaziť zámery fanatikov, nech už sú akékoľvek. Čo ak sa aj lekári boja vysloviť nahlas to, čo tušíme alebo niektorí z odvážnych osobností to už predpokladajú a vedia to?

 

Určite nie som antivaxer. Ak sa porežem, určite si dám pichnúť tetanovku. Som len človek, čo rozmýšľa, vníma a počúva. Považujem chémiu za mimoriadne dôležitú v živote človeka. No pristupujem k nej s rešpektom. Som názorovo nezávislý, svoje rozhodnutia nerobím podľa politickej orientácie, podľa médií, podľa zaujatých ľudí a pod. Isto, ak mi povedia, že si mám dať antibiotiká, inak mi niečo neprejde, budem súhlasiť, lebo dôverujem svojej lekárke. Ale keď ma niekto nekriticky bude rôznymi právnymi deformáciami nútiť ku kontroverznému očkovaniu (či k inému zákroku), buď nepočúvnem, alebo sa zamyslím presne tak, ako to robia bežní ľudia bez ohľadu na vzdelanie, ktorí majú podobný náhľad ako ja. Bez potreby robiť si na odpore meno, budovať si moc či vplyv alebo likvidovať ľudí, čo majú opačný názor. Odo mňa určite nebudete počuť, že vás budem nútiť očkovať sa a verím, že to bude obojstranné, nič viac nechcem, ničím iným vás nebudem/nebudeme zaťažovať. Veď máme spoločné, že vy aj ja sa bojíme smrti, no každý z inej príčiny. A je na nás, ako jej čo najdlhšie budeme vzdorovať. Aspoň takto má fungovať sloboda a demokracia v oblastiach, kde nikto nemôže byť jediným nositeľom pravdy a správneho riešenia.

 

Prosím, nechajte to na nás.

 

*

 

PhDr. Ján Papuga, PhD. * Bratislava-Rača * janpapuga@gmail.com  FB: Ján Papuga * FB skupina: Spoločenstvo slovenčinárov, priateľov školy a vyučovania * FB skupina: Slobodná iniciatíva nezávislých občanov * FB skupina: Riazanet – BA-NM * janpapuga.blog.pravda.sk * youtube: Ján Papuga * www . janpapuga . sk

*

Zdieľajte tento text, ak sa s ním stotožňujete, je verejný, netreba osobitný súhlas. Posielajte tento text na vyššie miesta, ak sa s ním stotožňujete. Ukážte ho ľuďom, ktorí nie sú na internete. Aj takto sa menia veci.

 

 

 

 

Zdieľať

Pridaj komentár / Recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.