POLITICI V ŠKOLÁCH

Pre RegionPress

Ministerka rozoslala otvorený list, aby pripomenula, že politická agitácia nepatrí do škôl. Nezabudla pripomenúť to, že ak sa tak deje, ide o porušenie zákona, veď riaditelia majú podobných hrozieb málo. Zaujímavé, ako rýchlo konajú. Kiež by tak rýchlo postupovalo v oveľa závažnejších témach.
Isto, pustiť do školy politika, ktorý bude propagovať stranu, je problém. Ide o výnimky. Avšak čo s politikmi, ktorí navštevujú školy, otvárajú sa diskusiám o problémoch v školstve alebo skrátka rečnia o rôznych témach, aktuálne o Európskej únii? A sú spätí s konkrétnou stranou. Máme aj medzi politikmi odborníkov, ktorí môžu dať veľa mladým občanom. Aj expremiér realizoval diskusie na školských pôdach. Rovnako sa producírujú ministri školstva. Na rozdiel od bežných politikov sú ich reči diplomatické a odkláňajú témy, ktoré súvisia s kritikou. Kolegovia uvádzali zážitky, ako ich poučovali pred návštevami vládnych politikov: čo sa patrí a čo nie. Takže sa diskusie selektovali a to je účelovejšie ako návšteva bežného politika, ktorý so žiakmi otvorene diskutuje bez toho, aby propagoval svoju stranu. Zneužívateľov vstupu do školy je veľmi málo na to, aby sa súčasná ministerka takto aktivizovala.
Diskusie v zmysle tematizovania problémov štátu nemožno považovať za nežiaduce a postihovateľné. Takéto diskusie sú dôležité pre politickú gramotnosť, ktorej nízka úroveň vedie ku kontroverzným preferenciám. Neobával by som sa ani kritiky, aj tá sa musí stať súčasťou vyučovania tak, ako sa kriticky nazerá na rôzne vlády a historické obdobia v histórii. Politika je existenčnou súčasťou našich životov.
Nepriamej propagácii politickej strany sa nevyhneme a tej priamej by mal zabrániť riaditeľ či moderátor diskusie. To si uvedomuje väčšina z nás a nie je potrebné, aby ministerka rozvírila v strachu o preferencie vládnej strany zástupnú tému. Skôr by som odporučil politikom zodpovedným za školstvo, aby začali viac navštevovať školy. Jednak aby zistili, o čom škola je, jednak aby čelili svojej nečinnosti a nekoncepčným zásahom v realite. Obávam sa však, že to by si vyžiadalo priam návštevné turné, aby sa stihli vyhovoriť zo zlých rozhodnutí, proti ktorým sa periodicky zjavujú vlny odporu. Chcelo by to aj trošku odosobnenia, aby sa ministerka neurážala na stretnutiach, keď sa niekto prejaví kriticky. Na druhej strane sa takto nemusia namáhať, veď po tom všetkom, čo vyviedli, idú ďalej, odpor stíchne, všetci sú spokojní.
Nuž, nie vždy treba zájsť do školy, aby ste boli úspešnými politikmi.

Tento obsah bol zaradený v Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.