PO T5

Spoločenstvo učiteľov a priateľov slovenčiny svojou výzvou na bojkotovanie T5 rozvírilo opäť žalostne tichú hladinu nespokojnosti v školstve. Chceli sme tým poukázať na nesystémovosť T5, ktorá je podčiarknutá tým, že nejestvuje náhradný termín, a hlavne sme chceli zapojiť do diania v školstve rodičov našich žiakov. Bez nich žiadna skutočná reforma nevznikne a nezrealizuje sa. Nech už naša snaha, motivovaná ozajstnými skúsenosťami bez aķýchkoľvek zištných úmyslov (pod ktorými sa často vyjadrujú rôzne závislé organizácie), dopadla akokoľvek a rozzúrila rôzne typy úradov, vďaka médiám sa stalo testovanie celospoločenskou diskusiou. A to považujeme za hlavný prínos nášho výkriku, o ktorý sme sa postarali po trpezlivo podávaných zbytočných snahách vo forme pripomienok a návrhov úradom v čase, keď som predsedal Slovenskej asociácii učiteľov slovenčiny. Dovoľte mi pár postrehov k celej tejto “kauze”: 1) Testovanie je kontroverznou témou medzi učiteľmi, ktorých sa dotýka. Preto by sa o ňom malo diskutovať hlavne s nimi a nie s univerzálnymi “odborníkmi” na všetko. 2) Národ nie je pripravený na rôzne typy protestov. Aj keby mu priam po hlave skákali, opantáva ho strach z niekoľkých nekompetentných úradníkov, ktorí nás budú naďalej zneužívať, keďže poslušne napĺňame najabsurdnejšie rozkazy. 3) Rodičia sa musia zapojiť do procesov v školstve, aby pochopili, že nedostatky vo výchovno-vzdelávacom procese nemusia vždy súvisieť so školou, ba často so školou nesúvisia. Je preto zbytočné kopať do školy pri každom probléme. 4) Treba pomenúvať problémy verejne aj spôsobom vystúpenia v médiách, ktoré jediné (žiaľ) dokážu procesy rozhýbať. 5) Testovanie v najbližších rokoch nezanikne, no musí sa vykonať jeho výrazná premena. A to pod garanciou obyčajných, ale rozhľadených učiteľov regioškolstva. 6) Nedajte sa zviesť klišéovitými tvrdeniami, že niečo nejde. Keď sa chce, dá sa všetko. Aj zmeniť termín T5. Čo tak ho zlúčiť s termínom T9??? Že to nejde? Platí vyššie uvedené. 7) Aj riaditeľ a iný riadiaci pracovník má pravo vyvolať alebo podporiť bojkot. Ak budú riaditelia loajálne mlčať, reforma školstva nie je možná. 8) Výsledky T5 nie sú relevantné, keďže sa ich aj bez bojkotu nemusí zúčastniť každý piatak.

Na záver chcem pripomenúť, že nášmu zoskupeniu nešlo o zrušenie testovania, hoci ho mnohí absolútne odmietajú. Išlo nám o to, aby sa nastavilo tak, aby napĺňalo zmysel vyučovania, vyučovania slovenčiny a vôbec zmysel práce učiteľov a ich žiakov.

PS: Pripomienky k T5 mi píšte do správy. Napíšeme pripomienku za Spoločenstvo.

Tento obsah bol zaradený v Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.