PISA – pokračovanie problému

PISA

Dal som časopisu Trend vyjadrenie k PISA, je to platený článok:
https://www.trend.sk/trend-archiv/ziaci-testoch-prepadli-vine-je-covid-19-aj-rastuci-podiel-znevyhodnenych-deti?itm_brand=trend&itm_template=search&itm_modul=articles-search-list&itm_position=1

Tu máte moje celé vyjadrenie pre Trend, z ktorého si vyňal redaktor niektoré pasáže:
,,Prečo zlyhávajú v PISA krajiny OECD? Na prvom mieste verejne musím pripomenúť, že umiestnenie v PISA nemusí znamenať, že sú žiaci negramotní, že zlyhávajú vo vyučovaní, vzdelávaní. Je veľmi veľa kompetencií, ktoré sa nemerajú. Že v uvedenom rebríčku zlyháva viacero krajín, môže byť aj dôsledkom toho, že sa namiesto individualizácie výchovno-vzdelávacieho procesu uprednostňuje globalizácia. No veď len povedzte, ako je možné vytvoriť jednotný test v rámci rôznorodých krajín? Nemožné. Už pri národných testoch na Slovensku je ťažké vytvoriť reprezentujúci test. Každé školstvo má inú úroveň, iné priority, iných žiakov. Ďalšou príčinou môže byť silná liberalizácia školstva – pomaly deti a rodičia rozhodujú čo sa učiť, kedy sa učiť, ale aj kde učiť. Akýkoľvek neprimeraný tlak na žiaka sa berie negatívne (No prečo asi čínski žiaci prospievajú? Tam sa tlak očakáva). Škola podlieha laicizácii. Tretím dôvodom môže byť demotivácia žiaka. Načo by PISA test napísal čo najlepšie, keď ani výsledok z neho neuvidí a nijako sa to neodrazí na jeho prospechu. Vtedy sa otvára ľahostajnosť pri riešení testu. Určite by som to nechcel zaviesť, ale predstavte si, keby za PISA boli známky/hodnotenie. Som presvedčený, že by sa úroveň zvýšila. A tradičná príčina, ktorú nesmiem nespomenúť, je celkový pokles úrovne a vzťahu k vzdelávaniu, samé neoverené experimenty v pedagogike a ignorantský prístup štátnych politík k školstvu. Práve tých politík, ktoré si potom na školy vytvorili bič v podobe PISA a iných testovaní. Pretože testovaním gramotností nemožno hodnotiť kvalitu vzdelávania (aj v nadväznosti na Vami citovaný článok).”

Zdieľať

Pridaj komentár / Recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.