OTVORENÝ LIST MINISTERKE 2

 

 

Vážená pani ministerka!

Ozývame sa Vám z dovoleniek, ktoré máme v rámci vianočných prázdnin. Ďakujeme Vám za želanie, v ktorom ste vyslovili, že nám ďakujete za našu prácu. V kontexte toho, čo sa udialo pred Vianocami, ale aj po nich, Vaše slová vyznievajú cynicky, povrchne a arogantne.

Začalo sa to pred Vianocami (2018) v záujme akejsi rovnocennosti stopnutím odmien  pre učiteľov pod ministerstvom vnútra. Stopnúť odmeny pre školy pod ministerstvom školstva nebolo treba, lebo nikdy žiadne neboli, keďže ministerstvo má iné priority do čoho/koho financie investovať. Berieme teda, že ste zrovnoprávnili stav a ani mi nenapadne pýtať sa, prečo ste to nezrovnoprávnili tak, že by ste boli pridali učiteľom PRED VIANOCAMI bez ohľadu na to, pod kým pôsobia. Či sa spoliehate len na slovo ďakujem? Vo vašom podaní neúprimné.

Druhá rana nastala po Vianociach. Dať Vášmu aparátu 13. a 14. plat, kým v školstve niet na vianočné odmeny? To je cynizmus najhrubšieho zrna a doslova päsť do tvárí učiteľov i  nepedagogických zamestnancov škôl. To ste fakt odmenili úradníkov, čo roky devastujú školstvo, púšťajú sa do zbytočných projektov a nevedia si poradiť s eurofondmi??? To už fakt neviete, čo je empatia a základná slušnosť? Nám dávate omrvinky, potom o nás šírite s pomocou Vášho mediálneho oddelenia, že sme nekvalitní, nekvalifikovaní a napokon odmeníte tých, čo pre školy nespravili nič, iba byrokraciu, nevykonateľné predpisy a nepoužiteľné učebné osnovy, nehovoriac o učebniciach. V Tatrách ste sa vyjadrili na otázku zvýšenia normatívu na čoraz zložitejšiu prevádzku školy (aj vďaka MŠ) tak, že ste povedali, parafrázujem, že na tých školách až toľko nerobíte. Máte vôbec predstavu ako funguje škola? A čo všetko musí bez akejkoľvek pomoci ministerstva, ktoré nám iba predpisuje povinnosti, robiť? S kým všetkým musí komunikovať, aby si vyžobrala peniaze na prevádzku a výchovno-vzdelávací proces? A čo všetko robí pre deti, na ktoré vy vôbec nemyslíte, na úkor vlastného času a prostriedkov pedagógov? Prečo Vám prácu škôl tí bohato odmenení úradníci nepriblížia??? Potom by ste nekonali ako totálne nekompetentná služobnica (áno, minister je sluha) riadiaca azda najdôležitejší rezort, ktorý ste zničili Vy politici. A možno ani odmenení úradníci netušia, ako funguje súčasná škola.

Môžete sa hanbiť za svoje posledné dve rozhodnutia a pevne verím, že Vám to všetko učitelia, resp. voliči spočítajú. Teraz fakt nejde o to, že veľká časť učiteľov pred Vianocami odmenu nedostala, na to sme si už zvykli. Ide o to, ako si z nich svojimi rozhodnutiami uťahujete a skúšate ich trpezlivosť a odmeňujete ich totálnou diskrimináciou v udeľovaní odmien. A potom si dovolíte kritizovať, spochybňovať a nadľahčovať našu prácu. Také Vianoce si zamestnanci škôl nezaslúžili. A je mi ľúto, že takto bezcitne koná práve žena.

            V zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám Vás žiadame o zdôvodnenie pridelenia odmeny každému pracovníkovi ministerstva školstva. Žiadame Vás o písomné zaslanie na uvedenú adresu v zákonom stanovenej lehote.

Na záver len to, že ste sklamali na plnej čiare, a to som nespomenul desiatky iných Vašich postojov, aktivít a rozhodnutí, resp. Vaše mlčanie, keď bolo treba prehovoriť a zastať sa učiteľov.

Ako súkromnej osobe Vám želám zdravý a šťastný nový rok. No ako občan si želám, aby sme už v rezorte nemali už nikdy viac niekoho, ako ste Vy.

S pozdravom

PhDr. Ján Papuga, PhD.

 

Tento obsah bol zaradený v Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.

2 reakcie na OTVORENÝ LIST MINISTERKE 2

  1. Anna Vozarova povedal:

    Pravidla odmenovania vychadzaju z nejakych podmienok, ktore dohovorom medzi sebou pani ministerky porusili. Ak je nasim zamestnavatelom ( specialne skoly) ministerstvo vnutra, nemoze pani ministerka skolstva do toho zasahovat. A ak pani ministerka vnutra suhlasila s jej rozhodnutim, nemali dostat odmeny ani ini zamestnanci tohto rezortu, pretoze nas ucitelov, tymto diskriminovala. A este jedna poznamka, mnohe skoly, ktore spadaju pod samospravy, odmeny dostali, takze spravodlivosti sa aj tak nedostalo zadostucinenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.