O ROK VZDELANEJŠÍ

Prázdniny sa skočili rýchlo. Rovnako ujde aj nastávajúci školský rok. Doba je rýchla. Chceme veľa stihnúť, zažiť. Občas treba spomaliť, pozerať sa, pochopiť. Aj na to slúži vzdelanie. Učí nás predchádzať chybám, skúšať svoje možnosti, upozorňovať na zmeny. Stáva sa aj, že otvorí obzory, ktoré desia. O to viac v štáte, kde sa vzdelávanie degraduje, nie je dôležitou vlastnosťou a je ničené politickou mocou. Vzdelaný človek vidí stále viac a vidí aj to, že zmena je ďaleko. Vzdelanie mu môže byť príťažou.
Generácia, ktorá sedí v školách, sa vyučuje popri ťažkých problémoch ľudstva. Egoistická politika, morálne zlyhávania osobností, nebezpečné klimatické perspektívy. Môžeme povedať, že sa stráca motivácia: Uplatním sa so vzdelaním v práci, keď nemám známosti? Mám mrhať čas učením sa, keď o niekoľko rokov bude klíma skazonosná? Vyštudujem povolanie, ktoré budú začas vykonávať stroje? Sám mám neutíchajúce pochybnosti o svojom konaní. Súvisí so školstvom, slovenčinou, estetikou životného prostredia. Keď však sledujem spravodajstvo, takéto témy sú zanedbateľné oproti tomu, čo sa deje vo svete. Alebo aj na Slovensku, kde šikovní, múdri a eticky bezúhonní dostávajú každý deň „po hube“. Všetko je v rukách politickej mašinérie, v ktorej sa skoncentrovalo cynické, arogantné a egoistické zlo tváriace sa ako služba ľuďom, Zemi. Pod takýmto vplyvom vyrastá nová generácia. Ako sa to prejaví, neviem. Rezignácia? Cesta zla? Ignorácia zla? Hľadanie útočiska v extrémizmoch?
Dovolil som si dlhší úvod o paradigme, v ktorej žijú naši žiaci a s vekom ju začínajú vnímať. Aby bolo pochopené moje novoročné želanie:
Žiaci, hľadajte zmysel života. Ak ho nájdete, nedajte si ho vziať, bojujte zaň. Nezabudnite, že máločo sa dá vykonávať bez vedomostí. Nešetrite otázkami, no buďte opatrní, aké odpovede dostávate. Nezabudnite, že žijete v kolónii, nie v izolácii. Robte dobro. Zlo má neisté smery a konce.
Kolegovia, vzdelanie je len jednou z ciest. Pomáhajme žiakom hľadať aj iné. Nehľadajme problémy v žiakoch, aj oni sú produktom doby. Viďme v nich predovšetkým ľudí, ktorých budeme potrebovať. Hľadanie zla v nich je preskočením pedagogiky. Problémy poznáme, búrajme ich skutkami.
Rodičia, pomáhajte nám, vašim deťom a školstvu, máme veľa spoločného. Nezabudnite, že aj bezcieľne konanie detí či generačné konflikty sú súčasťou života. Možno sa z vašich detí nestanú slávne celebrity, ale ak sa nespreneveria toľko hľadanému človečenstvu, naplnia svoje poslanie.
Príjemný školský rok!

Tento obsah bol zaradený v Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.