NOVOROČENKA 2018/19

Úprimne želám (…doplňte si ten svoj prívlastok…) nový školský rok!
 
Nemám rád frázy, kvetnaté reči či návaly optimizmu iba z toho, že sa čosi začína, že to zlé je už za nami. A už vôbec nemám na to písať skvelé príhovory v duchu posledných ministrov, ktorí videli a vidia školstvo tak, akoby sme boli my tí slepí. Preto dovoľte svojský dodatok:
 
Kolegovia, učitelia či riaditelia, žiaci, rodičia, poznáte stav školstva, poznáte vinníkov, poznáte obete, poznáte dôsledky. Preto na ne nezabúdajte, píšte o nich, aktivizujte sa, nedajte sa zastrašiť, čeľte im a vôbec sa už v 21. storočí neobávajte politických perzekúcií, ktoré sa sem-tam veľkohubo prihlásia. Suverénneho, čestného a priameho človeka nemôžu zastrašiť. Nezabúdajte, že oni nám majú slúžiť a nie panovať! A tak sa aj správajme. Sebavedome, dôstojne, odvážne… Ak nie, myslime na to, že školstvo nie je jediná oblasť, kde sa dá pôsobiť. Nesmie byť výhovorkou strach o prácu, pozíciu, funkciu…
 
Pamätajme si! Ak vypukne nejaká škandalózna kauza, nedovoľme, aby po pár dňoch bola zabudnutá. Buďme my tou pamäťou, ktorá bude neustále pripomínať príčiny devastácie, či jemnejšie, stagnácie školstva. Určite vplývajme na tú pasívnu väčšinu, čo si pokojne hovie vo svojej škole a naschvál, či z pudu sebazáchovy nevníma, čo sa v školstve deje. V konečnom dôsledku si to odnesie žiak = budúci občan. Niet takého merania, čo by hodilo vinu na učiteľov a zbavilo zodpovednosti kreáto(/ú)rov koncepcie školstva. Čo spôsobí občan vzdelávaný v obludnom systéme, netreba ani hovoriť.
 
Všetci tu prítomní, nerozdeľujem nás na rodičov, žiakov, pedagógov (kto tak robí, je úplne mimo kontextu fungovania spoločnosti)! Konajme v prospech školstva a nestavajme sa do opozície, do ktorej nás často dávajú médiá, politici či provokatéri. Sme od seba závislí, a kým budeme hádzať zodpovednosť jeden na druhého, naše roztrieštenie spôsobí ďalšie pseudoreformy o nás bez nás.
 
Vážené médiá, v poslednom čase pristupujete k téme školstva zodpovedne a všímate si nás čoraz viac, čo oceňujem. No zahlásiť, že sa v novom školskom roku udejú zmeny a spomenie sa zavedenie testovania 9 v osemročných gymnáziách, je výsmechom. Už dávno ide o úplne iné, logické, učiteľmi overené a prepotrebné zmeny, ktoré sa ignorujú, hoci ich realizácia by nestála veľa. Ďakujeme vám za pomoc, ale vždy hľadajte jadro, nie šupku. Každý z nás aktívnych vám rád pomôže.
 
Aby som nebol pesimistický, je mnoho pozitívnych tendencií, ktoré cítim, ktoré pomaličky menia školstvo a svetonázor politických „odborníkov“, prípadne úradníkov. Tých sa chyťme, rozvíjajme ich a tlačme na (ne)kompetentných, aby sa konečne zrealizovali v plnej miere a neboli iba tendenciami. My sme tí, ktorí ich dávajú, trvajme na ich aplikácii.
 
Ak sa vám do tejto prelomovej a ťažkej práce nechce, želám vám príjemné chvíle so žiakmi vo vašej škole, čo najmenej problémov, silu a chuť prehliadať vážne problémy slovenského školstva medzi štyrmi stenami vašich tried, nech máte pokoj.
 
Teším sa a ďakujem kolegom, ktorí vidia ďaleko za múry školy…
PS: Predsa len aj aforizmus pre politikov: Čísla mnohé prezradia, no v školstve sú falzifikátom, zásterkou, abstraktnou motiváciou zmeny, hranicou medzi funkčným humanizmom a odľudštenou školskou štatistikou.
PhDr. Ján Papuga, PhD., učiteľ a riaditeľ ZŠ s MŠ
Tento obsah bol zaradený v Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.