Nízke platy v školstve presahujú osobné potreby

Neviem, čím to je, ale keď sa hovorí v médiách o platoch učiteľov, zakrátko sa objavia správy o ich zlyhávaní. Opilstvo, bossing, zneužívanie, podpriemerné výsledky. Takí učitelia nám robia hanbu a vytvárajú o nás tendenčný obraz. Nekriticky mysliaci laik si tak povie: Prečo im zvyšovať plat?! Väčšmi ho nazúri, keď sa opakuje, že sa nám radikálne zvyšujú platy, čomu naša ministerka cynicky pritakáva. Pravda, ak je plat malý, tak každé jeho navýšenie je veľké. O tom, ako zaostávame za zahraničím či inými povolaniami, ministerstvo marketingovo mlčí. Mlčí sa aj o tom, že zvyšovanie je minimálne, možno rovné zvyšovaniu nákladov na život. Dlhé roky sú učitelia neadekvátne platení a toto zvyšovanie slimačím tempom iba dorovnáva pretrvávajúce platové krivdy. Milá verejnosť, nemyslite si, že učitelia bohatnú každým polrokom. Iba dostávajú to, čo zodpovedá ich vzdelaniu, výkonu a nenahraditeľnej práci pre spoločnosť.
Isto, sú medzi nami učitelia nekvalitní, vyhoretí, neschopní sebarozvoja či berúci učenie ako utrpenie. Zároveň sme na takých odkázaní. Lebo kvalitní z existenciálnych dôvodov hľadajú uplatnenie inde. Keď niekto kritizuje zvyšovania platov, tak si musí uvedomiť, že nízke ohodnotenie sa prejaví na vzdelávaní detí učiteľmi pochybnej kvality. Ak sa má učiteľ naplno venovať svojim žiakom, potrebuje mať zabezpečený život bez naháňania príplatkov za kredity, bez pôsobenia v ďalšom zamestnaní. Učiteľ má psychicky náročnú prácu, potrebuje oddych. Ak nemá možnosť vypnúť a zároveň dáva škole viac, ako dostáva vo výplate, buď sa časom nenapraviteľne vyčerpá, alebo klesne úroveň jeho vyučovania. Iní zase robia do výšky platu.
Či chceme, či nie, žijeme v kapitalizme, v ktorom prežijú tí, ktorí na život majú. Kvalitný absolvent vysokej školy zväčša nemá dôvod ísť učiť, keď si nájde prácu s dôstojným zárobkom. V školách zostávajú tí, čo učia zo zotrvačnosti (nekvalitne), alebo tí, ktorí to robia z presvedčenia alebo sú finančne zabezpečení. Treba však myslieť na to, že generácia, ktorá učí pre potešenie, pomaly odchádza, a tá nová, ovplyvnená dravým a drahým svetom, nechce živoriť v takej obete. Nehovoriac o tom, že pôsobenie v súčasnej škole sa často nedá vyčísliť eurami.
Prosím preto verejnosť, aby neverila frázam politikov o obrovskom zvyšovaní platov, také neexistuje. Prosím ešte verejnosť, aby si uvedomila, že dôsledky zle plateného učiteľa už pociťujeme a naďalej sa budú prejavovať na stave spoločnosti, štátu a na generácii, ktorá prevezme Slovensko.

Tento obsah bol zaradený v Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.