Nerovné odmeny

Vláda bude odmeňovať povolania, čo boli v prvej línii počas korona krízy. Určite nechcem svojím príspevkom vrážať klin medzi ľudí. To odmietam. Žiaľ, robia to práve politici, ktorí vrážajú medzi ľudí nevraživosť tým, že ich viac-menej diskriminujú. Lekári, ktorí boli v teréne, policajti a záchranári, zdravotné sestry a opatrovateľky si zaslúžia byť odmenení, keďže v čase epidémie museli vykonávať svoje povolanie a pracovať s chorými ľuďmi a rizikovými skupinami. Potešilo ma, že neplánujú odmeniť úradníkov, ale priamo ľudí pracujúcich v teréne. Ale, takíto ľudia by mali byť dôstojne odmeňovaní nie iba jednorazovo. Mali by mať adekvátny plat k tomu, čo robia pre spoločnosť. A vôbec, odmeňovaní by mali byť všetci pracujúci ľudia, ktorí si poctivo vykonávajú svoju zamestnanie produkujúce kapitál, s ktorým vlády často nie dobre nakladajú. Peňazí na lepšie platy určite je. Veď sa roky nimi plytvá, akoby sme boli ropnou veľmocou. Súčasnú vládu čaká ešte plno práce, aby systémovo nastavené plytvania obmedzila a mala lepší rozpočet. Samozrejme, treba odstrániť aj parazitov, čo odoberajú verejné prostriedky.
Mrzí ma však pri tomto ústretovom kroku vlády, že sa vynechali učitelia. Hoci, to by malo mrzieť ministerstvo školstva. Vraj sa majú odmeňovať povolania v „prvej línii“ a povolania dlhodobo nízko zarábajúce (opatrovateľstvo). K tomu druhému sa nebudem vyjadrovať. Snáď iba tak, že zopakujem, že sa niektorým pedagógom neoprávnene znížil plat na 80 %, pričom si vedeli vykonávať svoju prácu, resp. ju aj vykonávali. Ale tak, na niekom sa musí šetriť, pedagóg sa neozve. A k tomu prvému. Je klamstvom, že učitelia neboli v prvej línii! Minimálne od 1. júna čelili návratu detí z rôznych oblastí mesta, miest a bez nutnosti používať rúška. Bol to pokus na školách pod tlakom ekonomiky. Riziko bolo obdobné ako pri iných povolaniach pracujúcimi s ľuďmi. A pred 1. júnom? Niekto sa asi nevie predstaviť nadprácu riaditeľov, ktorí museli napriek zavretým školám byť v strehu a uvažovať o aplikácii často neaplikovateľných či denne sa meniacich nariadení vlády. Takisto zástupcovia riaditeľov. Nehovoriac o učiteľoch, ktorí využívali svoju techniku a elektrinu na dištančné vzdelávanie a to, čo im na hodine zvyčajne trvalo 45 minút, doma trvalo raz toľko. A nedostali aspoň príplatok za amortizáciu svojej výpočtovej techniky.
Nepáči sa mi, že sa zase kategorizujú povolania, ktoré pracovali počas krízy s ľuďmi a zrejme od septembra sa znova obetujú a budú v priamom kontakte s potenciálnymi nosičmi infekcie, či už ňou je covid, alebo iná pliaga. Opakujem, ak sa tie odmeny ozaj dostanú terénnym povolaniam, bude to zaslúžené, hoci jednorazové prilepšenie. Ale selekciu odmenených by bolo potrebné realizovať racionálnejšie.
Na druhej strane, majú politici motiváciu hľadať zdroje pre učiteľov? Minister za nás nebojuje, ale horšie je to, že my za seba nebojujeme, resp. pasívne prijímame takmer všetko. Potom je logické šetriť na nás, mlčiacich. Neozveme sa, sme potichu, poslúchame aj nezmysly a plníme najabsurdnejšie výmysly úradov či zriaďovateľov. Z takéhoto hľadiska nám odmena nepatrí.

PhDr. Ján Papuga, PhD. * Bratislava-Rača * janpapuga@gmail.com FB: Ján Papuga * FB skupina: Spoločenstvo učiteľov a priateľov vyučovania slovenčiny * FB skupina: Konštruktívna školoveda – hľadanie strednej cesty * www . janpapuga . sk

Zdieľajte tento text, ak sa s textom stotožňujete. Posielajte ho na vyššie miesta, ak textu veríte. Ukážte text ľuďom, ktorí nie sú na internete. Aj takto sa menia veci. Ministerstvu školstva bol text zaslaný.

Tento obsah bol zaradený v Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.