Moja nová kniha nie iba pre pedagógov…

Milí kolegovia, priatelia, podarilo za mi za jeden rok vydať dve knihy. Tentoraz ide o knižku aforizmov a sentencií o škole a vyučovaní. Je doplnená o krásne ilustrácie mojej kamarátky, bývalej kolegyne a mojej učiteľky Tatiany Valachovičovej. Kniha sa hodí každému, kto rád uvažuje a každému, kto sa vydal na cestu učiteľského povolania. Obsahuje vyše 250 pedagogických sentencií (zákonitostí, rád, odporúčaní), ktoré sa hodia začínajúcim i skúsenejším učiteľom, ale aj rodičom. Pozor, knihu som sám vydal v nízkom náklade, preto neváhajte v prípade záujmu s jej objednaním. Teším sa na komentáre a konštruktívnu spätnú väzbu.

 

Info o objednávaní: https://janpapuga.sk/o-mne/ja-zivot-skola-alebo-skola-zivota/

 

Uvedenie knihy do života – video: https://www.youtube.com/watch?v=HY_cYnn9hew

 

Predhovor ku knihe:

Milí čitatelia, učitelia i neučitelia, moji blízki i vzdialení priatelia!

V živote som napísal niekoľko básní, ale aj piesní, no nepublikoval som ich. Tvorba lyriky je krásne zložitá a zdá sa mi veľmi náročné zobraziť život na malom priestore s rešpektovaním básnickej poetiky a rytmu. Aj preto som zvolil na zachytenie svojich lyrických pocitov počas dlhého životného úseku formu aforizmov, ktorá neraz pripomína básnenie. V detstve som aforizmy nazýval zrnkami pravdy a práve odvtedy mám k nim vzťah. Zbieral som rôzne výroky známych ľudí a postupne som prešiel aj na vlastné aforizmy, tematicky zhustené vetné postrehy, ktoré mi napadli pri rôznych situáciách, najčastejšie pri písaní a komunikácii so známymi.

Prvé výroky vznikali ešte v čase, keď som písal na starožitnom písacom stroji a vytvoril som si vlastnú knižku s textami i kresbami. Vtedy som ani netušil, že sa niekedy moja tvorba objaví v naozajstnej knihe, tentoraz v zbierke Ja, život a škola. Vďaka jemnocitnej grafike Radima Jančoviča a úvahovým ilustráciám Tatiany Valachovičovej, kamarátky s jedinečným autorským rukopisom, vám na jednotlivých stránkach otváram myšlienky, ktorými žijem, ktorými sa riadim, ktorými si udržiavam pokoj v nepokoji súčasnosti, dúfajúc, že aj vám ponúknu iné pohľady a nadhľady, prípadne vám odhalia môj názor na neraz bolestivé problémy doby a ľudskej duše.

Keďže sa moja práca od roku 1999 spája so školstvom, nesporne cítiť v mojej zbierke tento prameň inšpirácie. Preto v druhej časti zbierky, v prídavku Školoveda v sentenciách, ponúkam prevažne vlastné výroky, ktoré sa síce viažu k téme škola, ale ju aj presahujú  postrehmi o vzdelávaní a výchove detí a mládeže. Mohlo by sa zdať, že poslúžia iba pedagógom, ale nie je to tak. Výroky zachytávajú predstavu o fungovaní školy a celej jej komunity. Verím im, riadim sa nimi, z veľkej časti vyplynuli z mojej dlhoročnej pedagogickej praxe. Samozrejme, najviac pomôžu učiteľom, ale desiatky sentencií môžu uchopiť vo svoj prospech žiaci i rodičia, rovnocenní členovia školského spoločenstva. Nemôžem nespomenúť, že tento počin predznamenáva môj zámer vypracovať pedagogiku vychádzajúcu z Konštruktívnej školovedy hľadajúcej strednú cestu fungovania škôl v 21. storočí.

Želám vám teda príjemné spoznávanie života, môjho či svojho, objavovanie práce učiteľa a odhaľovanie podstaty dobrej školy a plnohodnotného vyučovania.

 

Ján Papuga

 

Tento obsah bol zaradený v Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.