KVALIFIKOVANÝ DRIL

Médiami prebehla správa, že ministerstvo školstva požaduje, aby na I. stupni ZŠ učili telesnú a športovú výchovu (TŠV) kvalifikovaní telocvikári. Na jednej strane je to téma okrajová, nerieši katastrofálnu koncepciu školstva, nieto fyzický rozvoj detí a účelovo vráža klin medzi učiteľov. Na strane druhej snáď nejestvuje ministerstvo, ktoré by viac urazilo svojich zamestnancov. Je to buď zámerne, alebo tým, že ani netušia, ako funguje školstvo. Učitelia I.stupňa majú totiž TŠV v študijných programoch fakúlt, ktoré vyučujú primárnu pedagogiku. Sám som na takej katedre pôsobil a videl som, ako musia študenti zvládať teóriu i prax TŠV. A tú využijú pri vyučovaní na ZŠ! Je jasné, že nie sú trénermi alebo absolventmi FTVŠ. Načo aj? Škola má riešiť zaostávanie slovenského športu v rámci úbohých 2 hodín týždenne tým, že zavedie kvalifikovaný dril? Učiteľ I. stupňa poskytuje základy a v TŠV dbá na vekovú primeranosť témy (cvičení) hodiny. A to dokáže kvalifikovane. Tvrdiť opak je ponížením prvostupniarov. Okrem toho, čím sa bude dopĺňať úväzok, ak nebudú učiť TŠV? Výučbou na II. stupni, teda nekvalifikovane?
Kolegovia, žiaci, rodičia, nedajte sa zmiasť touto témou. Ministerstvo sa opäť snaží prehodiť zodpovednosť na školy.  Ak by chcelo riešiť, posilnilo by študijné programy primárnej pedagogiky, časovú dotáciu na telocvik, zvýšilo by prostriedky na renováciu či budovanie (!) telocviční alebo by jednoducho dôverovalo školám, že robia všetko preto, aby sa žiaci pohybovali. To by však bolo logické riešenie, ktoré je však v riadení školstva raritou.

Tento obsah bol zaradený v Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.