KOSTOL V MODROM HABITE

Pre RegionPress:

Blížia sa európske voľby a s nimi sa stupňujú rôzne snahy o to, aby sa ich zúčastnilo čo najviac Slovákov. Nejako vážne berieme rôzne rebríčky a štatistiky. Keď sa v nich umiestnime nízko, spustia sa procesie nápravy, ktoré nie vždy adekvátne riešia nízky výsledok. V ostatných voľbách do európskeho parlamentu sme mali najnižšiu volebnú účasť v Európskej únii (EÚ). Aj preto nás doslova zahltili výzvy, reklamy, premyslené marketingy. Aby sa zvýšila volebná účasť. Pomerne originálny a účinný počin bol, keď politická strana pokryla starý kostolík veľkou európskou zástavou. Určite to bol vynikajúci marketingový ťah, ktorý pritiahol pozornosť mnohých voličov aj za cenu kontroverzií. Bežne sa v školách hovorí o rôznych spôsoboch prezentácie, ktorej účinnosť je v dnešnej dobe priam nevyhnutná. Akoby sa pretekalo, kto spraví väčší „úlet“. A ten často dosiahne svoj zámer.
Bolo sympatické, že strana zvolila propagáciu EÚ namiesto toho, aby využila svoje insígnie. Pritiahnuť pozornosť k európskym voľbám je záslužný počin. Ozvali sa však hlasy, že prikrytie kostola zástavou znehodnotilo túto stavbu, zohyzdilo ju či narušilo vieru. Ak si pomyslím, čo sa na Slovenskú robí (či nerobí) s rôznymi významnými pamiatkami… Čítal som aj názor, že politika takto, symbolicky, vstúpila do cirkvi, kresťanstva. Hm, a nie sme svedkami, že cirkev priamo, nie symbolicky, vstupuje do politiky? Aj európska politika je politikou. No pritiahnuť pozornosť k záujmu o ňu takýmto gestom je adekvátne, moderné a nemyslím si, že by došlo k zneucteniu sakrálnej stavby. Viera sa zneucťuje skôr pokryteckými postojmi niektorých veriacich, ktorí sa správajú inak v kostole a inak mimo neho. Možno chcel tvorca nápadu naznačiť aj to, že niektoré európske témy sú legitímne a pri ich riešení by sa malo zľaviť z rigidného postoja časti kléru, veriacich a ultrakonzervatívnych postojov.
Isté však je, že upozorňovať na význam EÚ by sa malo nie iba symbolicky a nie iba v čase predvolebnom. Je faktom, že z členstva v tomto spoločenstve má Slovensko veľmi veľa výhod a finančných prostriedkov na pretváranie krajiny. Avšak európska politika v zmysle pôsobenia poslancov je voličom vzdialená. Buď z dôvodu ich nedostatočnej prezentácie, alebo z dôvodu, že pár poslancov za Slovensko nemá príliš veľkú silu meniť ozaj zložitý, byrokratický a ťažkopádny aparát európskych mechanizmov. To spôsobuje, že sa do popredia dostávajú najmä problematické aspekty fungovania EÚ. A tie nezakryjeme modrou zástavou s hviezdičkami.

Zdieľať

Pridaj komentár / Recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.