Je čas na našu hymnu

Dnes som počúval verziu slovenskej hymny v podaní slovenskej skupiny Metalinda. Páči sa mi jej rocková verzia, má tú revolučnosť, čo zaniká v tých opočúvaných zborových verziách. Ale najmä sa mi páči to, že spievajú všetky tri strofy pôvodného Matúškovho textu. Je chybou, že vypadla zo štátnej hymny práve tá tretia strofa.

 

Ako som ju počúval, prišlo mi veľmi ľúto, že taký ponižovaný národ má takú odhodlanú a výbojnú hymnu, ktorá varuje uzurpátorov moci pred národom, ktorý sa v ťažkých chvíľach za seba postaviť tak, ako to bolo v ére štúrovskej, keď hymna vznikla. Potom som si pozrel spravodajstvo o tom, ako polícia kontroluje certifikáty z testovania, bez ktorých sme vazalmi uzurpátorov moci, ktorí arogantne opakujú, že to všetko, čo sa deje, je dobrovoľné a vraj nás to má ochrániť. Určite viem v istých situáciách pochopiť rúška, rozostupy, hygienu a aj rozumné obmedzenie pohybu. Ale to, že sa kontroluje papier, ktorý je maximálne deň po teste neplatný, je mimo toho najtriviálnejšieho chápania, rozumu, logiky nielen ľudí-laikov, ale aj osobností, odborníkov a nechápu to ani ľudia z iných štátov. A to som spomenul jedinú ľahko preukázateľnú a nevyvrátiteľnú hlúposť zo všetkých tých, čo táto vláda doslova zbúchala, a to na hranici ústavnosti, čo je takisto už potvrdené. A národ, ktorý stáročia bojuje o svojbytnosť a aspoň minimálnu slobodu sa v strachu o existenčné podmienky v dravej kapitalistickej dobe nevzoprie a poslušne plní to, čo, opakujem,  nemá preukázateľne zdravotný cieľ a nič sa tým nerieši. A ak si pozrieme cynizmus, aroganciu, chrapúnstvo, nekompetentnosť či papalášizmus takejto legislatívy, je tragédiou, že v podstate životaschopný a rozumný národ podľahol diktátu takýchto politikov. A Vy v opozícii a mimo parlamentu, netešte sa, neboli ste a ani nebudete iný!

 

Toto všetko v kontraste s našou hymnou vyznieva ako groteska. Možno je načase zmeniť tento symbol Slovenska, keďže je v protiklade s tým, čo text hovorí o národe slovenskom.  Alebo naopak, je čas na našu hymnu, je čas počúvať jej slová a konečne ukázať, že naša krajina si nezaslúži pologramotných, skorumpovaných či egoistických vladárov. Ale rýchlo si našu hymnu uvedomme, lebo môže uzurpátorov napadnúť, že ju zmenia pre jej explicitné výzvy na aktivizmus národa. Keby to spravili, zdvihli by sa možno jazykové šable, no to je tak všetko, čo dnes dokážeme. Napriek tomu, že zažívame niečo, čo nebezpečne ohrozuje život občana, teda toho, čo je jadrom štátu, krajiny, vlasti. A chce žiť.

 

Nad Tatrou sa blýska,
hromy divo bijú.
Zastavme ich bratia,
veď sa ony stratia,
Slováci ožijú.

To Slovensko naše
posiaľ tvrdo spalo.
Ale blesky hromu
vzbudzujú ho k tomu,
aby sa prebralo.

Ešte jedle rastú
na krivánskej strane.
Kto jak Slovák cíti,
nech sa šable chytí,
a medzi nás stane.

(podľa J. Matúšku)

 

 

 

PhDr. Ján Papuga, PhD. * Bratislava-Rača * janpapuga@gmail.com  FB: Ján Papuga * FB skupina: Spoločenstvo slovenčinárov, priateľov školy a vyučovania * FB skupina: Konštruktívna školoveda – hľadanie strednej cesty * FB skupina: Riazanet – BA-NM * janpapuga.blog.pravda.sk * www . janpapuga . sk

—————————————————————————-

Odpovede na komentáre k tomuto blogu na tejto platforme nezverejňujem, nesledujem, nevyjadrujem sa k nim aj z dôvodu, že autori komentárov majú anonymné ID a môžu byť medzi nimi provokatéri. V prípade, že máte záujem o konštruktívnu pripomienku a moju reakciu na ňu, neváhajte ma kontaktovať prostredníctvom uvedeného e-mailu alebo FB. Rád odpoviem.

 

Tento obsah bol zaradený v Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.