Internet v školách

Ak chcú školy kráčať s dobou, internet vnímajú ako súčasť vyučovania. Aký je však stav internetu na školách? Nevyhovujúci. Dávno nespĺňa technologické požiadavky. A to sa čoraz viac presadzuje elektronické testovanie žiakov. Problémy s touto zmenou sú mediálne známe. Bolo by načase dať školám dôveru a voľnú ruku, nech si samy zvolia internetového providera. Možno kvalitnejšieho a lacnejšieho. Nie centrálne zadaného. To by sa však musel uvoľniť byrokratický centralizmus plný nedôvery k školám.

V posledných dňoch poburuje učiteľov, a konečne by malo aj rodičov, pokuta za zlé nastavenie obstarávania výkonnejšieho internetu. Necelých 800 000 eur. O tom, čo by  sa dalo v rámci tejto sumy spraviť pre školy, nemusím písať. Ani o tom, že sa zase „okradne“  vzdelávanie. Zamyslím sa nad iným. Súčasná ministerka za tú pokutu isto nemôže, a keby ju nezaplatila, navýšila by sa. Kto však bude za to zodpovedný? Tradične: nikto. Vieme o mnohých podobných škandáloch, ktorých vinníci zostali nepotrestaní a dostali maximálne výpoveď. Možno aj s odstupným. Ja som riaditeľ školy. Presne viem, čo by sa stalo, keby som spôsobil čo len tisíceurový dlh. A verte, že v podvýživených školách nie je problém dlhy vytvoriť. Tento dvojaký meter nesvedčí o demokracii. Má a bude mať dôsledky. Schopní a zodpovední ľudia sa budú brániť dôležitým funkciám, neschopní a nepoctiví budú pokračovať bez strachu vo svojej činnosti, ba začujeme ich mudrovať z iných pozícií v duchu „ja nič, ja…“

 

Pre RegionPress

Tento obsah bol zaradený v Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.