DUMA PREDVIANOČNÁ

Pre RegionPress

V školách sa snažíme ozvláštňovať čas Vianoc aktivitami, ktoré sa spájajú s adventom. Vianočné akadémie, trhy, charita, večierky, zvyky či sakrálne podujatia. Neraz zdôrazňujeme pravú podstatu Vianoc, veriac, že si to generácia súčasných žiakov osvojí a konečne zmení prístup k životu. Učitelia však sú (musia byť) idealisti, konáme proti prúdu. Lež škola nemá šancu byť pozitívnou konkurenciou. Jednak sa dehonestoval učiteľský stav tak, že o autorite nemožno hovoriť, jednak sa do myslí detí expanduje komerčný, masmediálny a hodnotovo nízky štýl súčasnej napätej spoločnosti. A tá má oveľa viac prostriedkov, aby žiaka pretvorila na svoj obraz. Isto, neraz sa na tomto fenoméne zúčastňujú aj dospelí. Vedieme deti k ekológii, no sami kupujeme plastový riad na vianočné párty, balíme darčeky do igelitov či hromadne kupujeme zbytočnosti na jedno použitie. Hovoríme im, že Vianoce sú o láske, stretnutiach, rodine, pritom veľkoobchody majú miliónové obraty. Zdôrazňujeme ochranu prírody, no tešíme sa tisíckam vyrúbaných vianočných stromom. Denne deťom zdôrazňujeme zdravý životný štýl, zdravé stravovanie a cez sviatky máme cieľ prejesť sa.
Často sa hovorí o sviatkoch pokoji a mieru. No vidíme, čo sa deje vo svetovej politike, ale aj v tej našej, kde sú mnohé osobnosti na míle vzdialené mierumilovnosti Vianoc. A už po nich sa naloží toľko hnoja, že na pokoj a mier zabudneme. Neraz zažívame pokrytectvo ľudí, čo sa oháňajú Vianocami a odkazom na kresťanstvo, pritom konajú tak, že veriacim srdcom robia hanbu a ničia hodnoty náboženstva.
Už roky sa človečenstvo vytráca aj z obyčajných ľudí. Násilie, ničenie, vraždy, ubližovanie deťom, zvieratám, beztrestná propagácia nebezpečných myšlienok. Tomu, žiaľ, nezabránia ani Vianoce. Len to na chvíľu zakryjú. Samozrejme, nie je cieľom zakrývať zlo, ako to bolo v totalitnej minulosti. Ale aj vďaka defilovaniu nových vzorcov správania v spravodajstve či vo filmoch ľudia divejú. Isto, tých dobrých ľudí je oveľa viac. Len niekedy mám pocit, že tí zlí sú králi.
Deťom sa ťažko vysvetľujú okolnosti, ktoré vedú k zlému správaniu. Všetko vnímajú podvedome a my len môžeme byť radi, že tu zatiaľ nie je generácia, ktorá teroristicky devastuje spoločnosť. Školy na takéto problémy reagujú, dokonca s predstihom. Ale ako som uviedol, učiteľ nie je tvorcom spoločnosti. Ani sa to už nepožaduje.
Uctím si Vianoce a oddýchnem si. Ale nezaujíma ma to, čo bude cez ne, ale to, čo bude po nich. A o ktoré hodnoty prídeme do tých ďalších.

Tento obsah bol zaradený v Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.