Dlho očakávaný návrat do škôl…

K očkovaniu ešte nemám postoj, sledujem informácie, diskusie, odborné články a nie som ešte na rade, času dosť na rozhodnutie. Bez ohľadu na odporcov očkovania si myslím, že očkovanie nepomôže. Kiež by som sa mýlil! Ale, zase verím, že vedci s tou očkovacou látkou pracujú ďalej a nakoniec bude viac účinná. A ak sa zachová sloboda očkovania, možno sa nebudú odporcovia tak aktivizovať. Hoci, pripomínam, že ak si dá nejaký iný štát povinnosť očkovania po vstupe na jeho územie, veľa s tým nespravíme. (Už teraz sa povinne musí očkovať pri vstupe do niektorých štátov.)

 

Injekcia je istý spôsob nádeje, že sa všetko vráti do normálnych koľají. Isto, má aj vedľajšie účinky, preto hovorím o slobode dať sa očkovať. Nepoznáme ešte, či masívne očkovanie zabráni smrteľnému vírusu. No skúsiť sa to asi má, resp. sa predpokladá, že sa to skúsi. Ale naozaj neodsudzujem ľudí, ktorí sa toho boja. Veď samotné farmaceutické firmy nechcú ručiť za svoje vakcíny.

 

Na Slovensku máme v súvislosti s vírusom zložitú situáciu. Zomiera príliš veľa ľudí. Teraz nebudem hovoriť o tom, kto je vinný. (O tom som písal vo svojom predposlednom texte.) Je ozaj málo vlád, ktoré by si dovolili povedať ,Poďme všetko otvoriť’. Spočítali by sme im to. Tak, ako im spočítame, že je všetko zatvorené. Tú ich pozíciu im nezávidím. Isté je, že veľa pokazili. Možno ozaj mali nastoliť včas hermetický lockdown. Ale aj ten by vyvolal mnoho negatív, hoci by mohol chorobu potlačiť. Osobne si myslím, že jarné počasie naruší vyčíňanie vírusu tak, ako poráža mnoho bežnejších vírusov. Ale jar ešte nie je a čísla sú zlé.

 

Ako pedagóg i rodič viem vymenovať X dôvodov, prečo by mali byť deti v školách. Tak, ako to vedia mnohí z vás. Reční sa o tom dlhé týždne, spisujú sa petície za návrat do škôl. Tak sa ide časť z nich otvoriť. Vládou, ktorá nás zároveň denne upozorňuje na katastrofickú situáciu. Isto, potemkinovsky sa chce poistiť pravidelným testovaním pred nástupom do škôl, ktoré nie je zárukou dlhodobej bezinfekčnosti. Navyše vyvoláva mnohé kontroverzie (ktoré nebudem rozvádzať). Ale je vrcholne cynické a bez kúska súcitu s pedagógmi to, že sa už dávnejšie neuznali za takisto prvých v línii, nezaradili sa do očkovania (aspoň tí, čo chcú) a len tak sa vrhnú do škôl, mysliac si, že ich rúška a dezinfekcia (ak ich riaditelia vôbec dodajú/zoženú) ochránia (aj o tom som písal osobitne v predposlednom texte). Nedokážem pochopiť taký cynizmus k učiteľskej vrstve pod vedením posledných ministrov. A aj toho súčasného. Ja by som sa neobával byť v škole. Ale verím, že sú kolegovia a kolegyne aj pod vplyvom médií a politikov vystrašení a boja sa o svoje zdravie. Isto, ak majú empatického riaditeľa, môžu zostať doma za 80 % plat. V čase, keď je každé euro potrebné, keďže nevieme, čo bude v budúcnosti…

 

Super, minister otvoril školy, vyhovel tlaku verejnej mienky, ale zase nemyslel v prvom rade na tých, ktorých má reprezentovať. Ja chápem, že bol pod silným tlakom rodičov, ktorí potrebujú pracovať alebo nevedia vyučovať svoje deti z rôznych dôvodov. Ale na to mal myslieť v čase, keď sa hovorilo o očkovaní. Pamätám si tie tabuľky, v ktorých začlenili učiteľov do poradia na očkovanie medzi rôzne menšinové skupiny na spodné priečky. Či očkovanie pomôže, či nie, bolo by to aspoň drobné gesto toho, že chce pedagógov ochrániť a zmenil ako prvý prístup k nim. Takto to vyzerá ako ďalšie obetovanie učiteľov v prospech spoločnosti. Počká sa, čo to spraví, a možno potom začnú očkovať.

 

A potom že brbleme na všetko? To je výsledok politík, ktoré zdevastovali školstvo a výsledok cynického a nadradeného správania k tým, čo pracujú v školách v podmienkach, ktoré sú všeobecne známe. Tá súčasná vláda navyše komunikuje tak, ako by som si nedovolil ani ja s krpatým deckom, nech by aj tri školské okná naraz rozbilo. Najnovšia perla? Premiér by radšej školy neotvoril. A teraz si zas o tom čo máme myslieť? Zas to spolarizuje spoločnosť a prehĺbi sa strach z choroby. Ako sa v takejto situácii nedá brblať? Veď sú to vládne postoje, ktoré ovplyvňujú krajinu, ľudí, deti. Mali by byť jednotné, upokojujúce, nádejné, citlivo podané… Učitelia sú na takúto cynickú a amatérsku komunikáciu citliví. Prečo? Lebo roky učia žiakov, ako byť slušným, empatickým, vzdelaným, čestným a profesionálnym človekom! Pretože len a len takíto ľudia časom sú šancou, že raz premenia tento štát na krajinu, kde sa oplatí žiť a pracovať.

 

 

 

PhDr. Ján Papuga, PhD. * Bratislava-Rača * janpapuga@gmail.com  FB: Ján Papuga * FB skupina: Spoločenstvo slovenčinárov, priateľov školy a vyučovania * FB skupina: Konštruktívna školoveda – hľadanie strednej cesty * FB skupina: Riazanet – BA-NM * janpapuga.blog.pravda.sk * www . janpapuga . sk

 

Zdieľajte tento text, ak sa s ním stotožňujete, je verejný, netreba osobitný súhlas.  Ak sa text nedá zdieľať, príčinou je nastavenie skupiny. Posielajte tento text na vyššie miesta, ak sa s ním stotožňujete. Ukážte ho ľuďom, ktorí nie sú na internete. Aj takto sa menia veci. Ministerstvu školstva, príp. iným vládnucim politikom bol text zaslaný.

 

Tento obsah bol zaradený v Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.