Deti to vidia inak

V tejto spolarizovanej dobe plnej negatívnej energie moja kolegyňa a kamarátka Mgr. Darina Vranová, vynikajúca učiteľka, zozbierala v rámci predmetovej aktivity príspevky svojich žiakov z I. stupňa, ktoré nám veľa naznačujú. Mám podobnú skúsenosť, ako učiteľ, že deti z II. stupňa majú veľmi triezve, nezaujaté a výnimočné názory, ktorým aj samy veria. Stačí im dať priestor, aj o tom má byť škola. Veria v dobro i riešenia, i keď žijú vo veľmi ťažkom čase v krajine, ktorá sa doslova rozbíja.

 

Možno by sme sa v niektorých situáciách mali stať deťmi. Byť ľudskejšími, ako sú práve deti. A nedovoliť to, aby ich spoločnosť a systém zomleli tak, že zabudnú na svoje výroky z detských čias, ktoré svojou úprimnosťou a nádejou ukazujú cestu… Ak deti zabudnú, predĺži to stav, v ktorom sa dnes nachádzame.

 

Aj preto budem písať o školstve a o iných veciach, ktoré pociťujú súčasné deti, inšpirujúc sa práve ich svetom. A budem aj ja veriť ako ony v zmenu prístupu k výchove a k vzdelávaniu, ktorá sa doposiaľ neudiala. Školstvo nie je ustanovizeň, je to humanizmus v najvyššej miere.

 

Kým nezachránime generáciu detí pred zomletím, niet nám pomoci.

 

Tu sú čarovné výroky žiakov I. stupňa:

 

,,Keby som bola hviezdou, ostatné hviezdy by som pospájala do súhvezdí, ktoré by sa volali: Súhvezdie nádeje, Súhvezdie lásky, Súhvezdie šťastia a dodávali by sme svojou žiarou ľuďom pocit, že dokážu všetko…“

 

,,Keby som bol diplomatom, snažil by som sa predchádzať vojnám a keby sa mi to nepodarilo, tak by som sa snažil o to, aby v nich nebojovali ľudia, ale roboty…“

 

,,Keby som bola spisovateľkou, každá kniha by skončila dobre.“

 

,,Keby som bola kvetom, svojou vôňou by som menila ľudí na mierumilovnejších.“

 

,,Keby som bola učiteľkou, veľa by som sa rozprávala s deťmi a menej učila.“

 

,,Keby som bol vtákom, všetko by som sledoval a upovedomoval by som zvieratá o nebezpečenstvách.“

 

,,Keby som bola mačkou, svojou hravosťou by som odháňala deti od počítačov.“

 

,,Keby som bol sneh, padám v zime celé dni, aby sa so mnou mohli deti guľovať.“

 

 

 

PhDr. Ján Papuga, PhD. * Bratislava-Rača * janpapuga@gmail.com  FB: Ján Papuga * IG: Ján Papuga * FB skupina: Spoločenstvo slovenčinárov, priateľov školy a vyučovania * FB skupina: Slobodná iniciatíva nezávislých občanov * FB skupina: Riazanet – BA-NM * janpapuga.blog.pravda.sk * youtube: Ján Papuga * www . janpapuga . sk

*

Zdieľajte tento text, ak sa s ním stotožňujete, je verejný, netreba osobitný súhlas. Posielajte tento text na vyššie miesta, ak sa s ním stotožňujete. Posielajte ho médiám. Ukážte ho ľuďom, ktorí nie sú na internete. Aj takto sa menia veci.

 

Zdieľať

Pridaj komentár / Recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.