Mávam žiakov, ktorí si dajú povedať. Isto, nie sú prototypom tichosti v triede, ale o takých by som ani nestál. Ale keď riešime niečo závažné alebo ideme mimo školy, vedia, čo je disciplína.
V škole sú mnohé situácie, keď treba ticho a disciplínu. Keď to nejde po dobrom, tak existujú rôzne opatrenia, ako usmerniť neposlušného žiaka. Nie vždy fungujú, ale škola ich má. No keď vidím to, že niektorí poslanci nevedia prijať tie najtriviálnejšie zásady správania sa, mám chuť žiakom Slovenska povedať, robte si, čo chcete, je demokracia. Veď čo, ide len o školu... Keď sa nevedia správať v parlamente na očiach verejnosti naši poslanci, prečo by sme mali byť etickí v školách. A to si píšte, že aj pri takejto voľnosti by sa mnohí žiaci sami zháčili pri neželaných prejavoch. Na rozdiel od poslancov, najvyšších predstaviteľov zákonov, ktorí sami schválili pravidlá správania sa v školách. No keď ide o nich, pre nich nech pravidlá neplatia, majú poslaneckú hyperslobodu.
Rovno vám môžem povedať, že za 95 % neželaných prejavov v parlamente by žiak v škole čelil sankciám. Keď som bol riaditeľom, v našej škole bolo zakázané nosiť tričká s hanlivými nápismi typu f*ck alebo jbmnt. A to nehovorím o šírení rôznych ideológií, čo na školu nepatrí. Ale v parlamente si niektorí budujú nadľudskosť a chcú byť rovnejší ako obyčajní ľudia. A takéto postavenie je pre nich viac ako ich devastačné pôsobenie nielen na deti, ale aj na bežných občanov. Nehovoriac o tom, že niektorí naši predstavitelia sa verejne uchyľujú k hrubým vulgarizmom, tvrdým urážkam, ba i k fyzickým útokom.
Ozaj mám chuť propagovať anarchiu v správaní, keď vidím, ako sa buduje novodobý papalášizmus. Ale ťažko by som sa pozeral na to, ako sa moji skvelí žiaci stávajú poslaneckou lúzou. Tak asi zotrvám na starých tradičných hodnotách a na pravidlách správania, hoci nie vždy sa dá vyhnúť ostrejšiemu správaniu. Ale nemá sa z toho robiť šou a marketing, to je veľmi nebezpečný trend našich vrcholových predstaviteľov. Je len na škodu, že sankcionovanie takýchto darebákov je mierne a nijako im účinne nebráni vo vyvádzaní. A kým to tak bude, ďalej sa nepohneme. Preto si cením mnohé deti a mladých ľudí, s ktorými sa pohnúť dá. No tie zatiaľ nemajú v rukách dôležité opraty našej krásnej krajiny. Obávam sa však, že si časom osvoja spôsoby politických darebákov Kým sa niečo nestane...
*
*
*
Keď sa s mojím textom stotožňujete, šírte ho, zdieľajte, posielajte na e-maily, aby sa dostal do širšieho povedomia, aby sa zo slov stali činy, aby sa veci začali meniť. Sprostredkujte môj text ľuďom, ktorí nechodia na sociálne siete. A nezabúdajte: Skutočná zmena školstva = skutočná zmena spoločnosti = skutočná zmena politiky. Ďakujem za slušnú a konštruktívnu diskusiu, taká mňa a všetkých nás posúva k dobrým riešeniam.
*
PhDr. Ján Papuga, PhD., pedagóg, rodič, spisovateľ
*
*
www.janpapuga.sk * Spoločenstvo slovenčinárov, priateľov školy a vyučovania * Školoveda * Ján Papuga - školstvo, pedagogika, politika * Knihy Jána Papugu * janpapuga.blog.pravda.sk * https://janpapuga.sk/2materialy/