Ako vybrať školu V: Zápis

Seriál pre RegionPress o výbere školy pokračuje 5. časťou.

Zápis do 1. ročníka je podľa spádov, teda žiak má právo byť zapísaný do školy pri bydlisku. V prípade, že má škola kapacitu navyše, môže prijať aj deti mimo spádu. Zákonní zástupcovia musia preukázať, že patria do spádu predložením občianskeho preukazu (OP). Treba pripomenúť, že zápis dieťaťa na školskú dochádzku je povinný, preto neradno meniť bydlisko, kým nemáte dohodnutú školu, kam váš prvák nastúpi.
Zápisy sa spravidla oznamujú v miestnych médiách. Často sa konajú v pracovný deň i v sobotu. Závisí to od dohody zriaďovateľov a ich škôl. Dobrá škola by mala mať informáciu o zápise včas aj na svojom webe s informáciami o priebehu.
Dieťa si na zápis nemusí nič brať. Škola by mala pripraviť všetko, čo bude dieťa potrebovať. Pri zápise sa mu venujú učiteľky I. stupňa, robia s ním rôzne úlohy, hry, vedú rozhovor. Neraz je prítomný špeciálny pedagóg. Pedagógovia si tak vytvárajú obraz o dieťati z interakcie s ním. Môžu na základe nej odobriť/vyvrátiť zámery rodičov o odklad. Má to však iba odporúčací charakter. Učitelia by nemali dieťa vystavovať zdĺhavým rozhovorom, zložitým skúškam či nútiť ho k činnosti, ktoré nevie alebo v momente zápisu nechce vykonať. Nemali by však na základe momentálneho naladenia dieťaťa robiť závery o jeho školskej ne-/zrelosti. Je dobrým zvykom dieťa po jeho „výkone“ na zápise obdarovať, čo svedčí o snahe školy pozitívne zapôsobiť. Rozhľadený rodič už na základe práce pedagógov s dieťaťom môže vycítiť, či zvolil správnu školu. Ak je pri zápise aktívne prítomný aj riaditeľ školy, je to pozitívnou vizitkou.
Rodičia zatiaľ vypisujú prihlášku (ak ju vopred nevypísali). Treba si dávať pozor na to, či sa nepožadujú nadbytočné informácie. Naopak, ak sú tam otázky typu, čo vaše dieťa rado robí, svedčí to o záujme školy. Keď má dieťa 2 rodičov, obaja musia byť prítomní a musia podpísať súhlas so zápisom. Preukazujú sa škole OP a rodným listom dieťaťa, v prípade cudzincov aj povolením na pobyt. Ak budú žiadať o odklad, musia priniesť potvrdenie od odborníka a vypísať žiadosť o odklad.
Rozhodnutie o prijatí sa realizuje prostredníctvom e-schránky, resp. klasickou poštou. Škola dokáže prijatia spracovať do 2-3 týždňov. Zbytočné predlžovanie znervózňuje rodičov. Zápis sa môže v prípade voľnej kapacity realizovať aj dodatočne. Rodič môže aj po doručení rozhodnutia zvoliť inú školu, no je dobré oznámiť to pôvodnej škole, aby mohla prijať ďalších v poradí. Priebeh zápisu a atmosféra na ňom veľa naznačuje o škole, ktorú bude vaše dieťa navštevovať.

Zdieľať

Pridaj komentár / Recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.