Exkurzie

Hovorí sa, že čo vodíš na vlastné oči, je lepšie, ako by si o tom počúval od učiteľa, spolužiaka, kamaráta alebo si to videl na fotografiách. Aj preto sa v prípade záujmu snažím organizovať rôzne vzdelávacie exkurzie, ktoré ozvláštňujú tradičné vyučovanie v učebniach školy. Stačí mať chuť a našetrené finančné prostriedky. Snažím sa vyberať kvalitného dopravcu, vhodné ubytovanie a hlavne prijateľné ceny. Na takúto exkurziu je nutný dostatočný počet žiakov, inak sa predraží. Exkurzie majú spravidla bohatý program, preto by ich mali absolvovať iba žiaci, čo majú záujem o poznávanie, nie tí, ktorí sa dožadujú rozchodov a vysedávania na izbe hotela. Po každej exkurzii zadávam žiakom kvíz o ceny, prípadne o body bez základu. Literárne exkurzie sa väčšinou konajú v rámci Slovenska, keďže úzko súvisia so slovenskou literárnou tradíciou.

HOVORME O DIVADLE A NEBOJME SA DISKUTOVAŤ (fotogalériu)

Dátum konania: 10. 3. 2013
Účastníci: J. Papuga a žiaci sexty
V posledný prázdninový deň v nedeľu som sa so žiakmi sexty vybral na predstavenie - na obľúbenú komédiu Tak sa na mňa prilepila s Tomášom Maštalírom, Dianou Mórovou a Jozefom Vajdom v hlavných úlohách. Súčasťou nášho predstavenia bola aj účasť v projekte Činohry Slovenského národného divadla Hovorme o divadle a nebojme sa diskutovať. Žiaci mali jedinečnú možnosť nazrieť do zákulisia novostavby Sály činohry SND, ktoré je zvyčajne verejnosti neprístupné. Pohybovali sme sa na miestach, kde sa pohybujú účinkujúci herci a iní realizátori inscenácií. Lektorka, Miriam Kičiňová, nás oboznámila s technickými parametrami divadla, ale aj s komplexným procesom tvorby divadelného predstavenia od textu po jeho realizáciu na javisku. Žiaci mali možnosť vidieť, ako funguje divadelná technika. Na vlastnej koži sme si vyskúšali akustiku v Sále činohry SND. Mali sme jedinečnú možnosť vstúpiť na javisko, kde sa o niekoľko minút mala hrať komédia, na ktorú sme prišli. Nakoniec sme sa ocitli v skúšobni, kde sa herci pripravujú na nové divadelné hry alebo si opakujú svoje roly pred divadelným predstavením. Žiaci si mohli vziať rôzne propagačné materiály, letáky alebo programy hier. Cieľom exkurzie bolo doplnenie teoretického učiva z literatúry o poznatky z konkrétnej divadelnej praxe. Tento cieľ sa naplnil a dozaista rozšíril aj všeobecný rozhľad žiakov. Verím, že prehĺbil aj ich záujem o divadlo. 
POĽSKO (fotogaléria)
Dátum konania: 21. - 24. 10. 2012
Účastníci: J. Papuga, D. Žlebeková, T. Valachovičová, K. Bačová a žiaci II. A, II. B a III. A
Sychravá jeseň je podľa mňa vynikajúcim termínom na exkurzie. Nie je ani teplo, ani zima a človek sa nemusí predierať stovkami turistov, keďže je mimo sezóny. Preto som sa aj tento rok rozhodol zrealizovať ďalšiu exkurziu. Tentokrát do Poľska. Záujem žiakov bol veľký, z mojej III. A triedy sa zúčastnilo 24 z 26 žiakov. Tak sme sa mohli vybrať na cestu a poznávať. Cestovali sme luxusným autobusom v noci z nedele na pondelok. Skoro ráno sme pricestovali do Varšavy, hlavného mesta Poľska. I keď bolo toto mesto z veľkej časti počas 2. sv. vojny zbombardované, nedá sa zaprieť jeho krása, história, ale aj moderný vzhľad. Žiaľ, múzeá a galérie mali v pondelok zatvorené, preto sme väčšinu času strávili v uliciach Varšavy. V historickej časti sme pobudli na Staromestskom námestí, z ktorého sme sa previezli turistickým vláčikom. Po náročnom dni a prebdenej noci sme sa večer konečne dostavili do hotela. Nasledujúci deň sme navštívili tragické miesta spojené so zvrátenosťami fašizmu - koncentračné tábory v Osviečime a Březinke. Vďaka vynikajúcej a empatickej sprievodkyni sa žiaci dozvedeli desivé fakty o tom, čo sa na týchto miestach dialo iba pred niekoľkými desiatkami rokov. Boli sme radi, že žijeme v dobe, keď sa z koncentračného tábora môžeme vrátiť k svojim rodinám a nemusíme prežívať to, čo tu prežívali väzni nacistického Nemecka. Verím, že táto prehliadka zanechala v našich žiakoch hlbokú stopu a memento. Posledný deň sme v sychravom počasí navštívili mesto Krakov a kráľovský zámok Wawel. Teším sa tomu, že som ako jediný z našej výpravy obetoval 10 zlotých a pozrel sa na vystavený druhý najvzácnejší obraz na svete - Dáma s hranostajom od Leonarda da Vinciho. Bol to pre mňa silný zážitok. Ostatným naša sprievodkyňa z cestovnej kancelárie poukázala zaujímavosti tohto mesta. Bola zdrojom faktov, o ktorých sme predtým netušili. Blížil sa čas odchodu, no ešte predtým bol čas kúpiť si populárne krowky. Po nástupe do autobusu sme sa rozlúčili s Krakovom a o niekoľko hodín aj s Poľskom. Obohatení o nové informácie a zážitky. Kam pôjdeme nabudúce???        
MÚZEUM MESTA BRATISLAVY (fotogaléria)
Dátum konania: 26. 6. 2012

Účastníci: J. Papuga, K. Hanzelová a žiaci II. A

Cez posledný týždeň v škole sme navštívili najstaršie Múzeum mesta Bratislavy, kde nás čakal sprievodný program Mária Terézia a my. Mária Terézia bola jednou z najznámejších panovníčok, ktoré sa spájajú s naším hlavným mestom. Významne sa pričinila o mnohé reformy, napríklad školskú, a ako osvietenská panovníčka sa starala aj o postavenie svojich poddaných. Prostredníctvom pani sprievodkyne sme sa dozvedeli nové informácie o tejto kráľovnej, ale zopakovali sme si aj známe fakty. To všetko v novozrekonštruovanej budove Starej radnice. Žiaci mojej triedy si vyskúšali aj korunováciu svojej spolužiačky. Krásnym zážitkom bol pohľad na panorámu Bratislavy z radničnej veže.     
NÁRODNÁ RADA SLOVENSKEJ REPUBLIKY (fotogaléria)
Dátum konania: 30. 11. 2011

Účastníci: J. Papuga, H. Jasenská a žiaci IV. B
V sychravý jesenný deň sme sa s našimi maturantmi stretli pre parlamentom Slovenskej republiky. Naším cieľom, okrem oboznámenia sa so systémom parlamentnej demokracie, bolo sledovať realizáciu rečníckeho štýlu v praxi. Sprievodcu po budove parlamentu nám robil pán poslanec NRSR Andrej Kolesík. V miestnosti, kde poslanci mávajú tlačové konferencie, nám povedal všetko, čo by sme mali vedieť o fungovaní parlamentu. Odpovedal nám aj na rôzne otázky, ktoré súvisia so súčasným dianím. Napriek tomu, že je členom nemenovanej strany, pristupoval k diskusii s nami objektívne a vecne. Potom nás chodbami parlamentu zaviedol k rokovacej sieni. Videli sme tu množstvo rôznych osobností a novinárov. Keď sme vchádzali na balkón v rokovacej sieni, poslanci mali práve prestávku. Videli sme samé známe tváre. Po prestávke ukončenej gongom pokračovali v rokovaní. Na rade bolo hlasovanie. Na počudovanie sa sálou niesol šum ako na niektorých hodinách počas vyučovania. Po polhodinovom náčuve sme parlament opustili. Nasledovali spoločné fotografie a krátka historicko-umelecká prechádzka k Bratislavskému hradu a Dómu sv. Martina. Z návštevy parlamentu by som chcel urobiť tradíciu, ktorá by dopĺňala vyučovanie témy rečnícky štýl v slovenskom jazyku a literatúre.  
PARÍŽ (fotogaléria)
Dátum konania: 3. - 7. 10. 2011
Účastníci: J. Papuga, A. Nová, J. Hornychová, J. Homolová a žiaci II. A, II. B, III. A, IV. A, kvinty a oktávy
Počas slnečného babieho leta sa žiaci našej školy zúčastnili exkurzie, ktorej cieľom bolo spoznať najznámejšie pamiatky v Paríži, kultúru a život v tomto meste. Ciele exkurzie súviseli s predmetom umenie a kultúra, ale presahovali ho aj prispením do všeobecného rozhľadu účastníkov tohto zájazdu. Cesta autobusom bola dlhá, miestami nepohodlná, ale oplatilo sa podniknúť ju. Paríž nás privítal príjemným počasím a jedinečnosťou, ktorú táto metropola má. Keďže sme exkurziu podnikli mimo sezóny, mohli sme spoznať pokojnú stránku tohto veľkomesta. Sprievodkyňa z cestovnej kancelárie žiakov oboznámila so všetkým, na čo si spomenula. Mali sme možnosť klásť aj mnoho doplňujúcich otázok. V Paríži sme videli najznámejšie miesta, z ktorých treba spomenúť Versailles, Louvre, Víťazný oblúk, Panteón, Eifellova veža, Chrám Matky Božej, Mont Martre a pod. Videli sme množstvo slávnych a vzácnych umeleckých diel. Viezli sme sa spletitým parížskym metrom. Podnikli sme vyhliadkovú plavbu po Seine. Ochutnali sme francúzske špeciality, ale aj atmosféru v parížskych uličkách plných umelcov. Nakúpili sme si množstvo gýčových suvenírov, ktoré nám poslúžia ako pamiatka na toto mesto. Ťažko sa nám odchádzalo, najmä keď vieme, že sme nevideli všetko. Viacerí z nás však cítime, že sa do hlavného mesta Francúzska ešte vrátime. Dovtedy budeme na Paríž spomínať vďaka mnohým fotografiám...        
VYŠNÁ SLANÁ (fotogaléria)
Dátum konania: 1. - 3. 6. 2011
Účastníci: J. Papuga, K. Hanzelová a žiaci I. A triedy
Bol to krásny a zábavný výlet, kde sme spoznali o niečo viac krásy Slovenska. Takmer celá trieda sme cestovali vlakom až na stanicu Dedinky a tam sa to všetko začalo. Absolvovali sme dlhé cesty a prestupovania autobusom, ale nakoniec sme sa dočkali našej chaty v malej dedinke Vyšná Slaná. Areál rekreačného strediska bol rozsiahly a určite sa stal rajom pre každého športovca. Skoro každý podvečer, dokonca aj večer, sme využívali každú časťareálu. Druhý deň nášho výletu sme navštívili vzácnu a chladnú jaskyňu Domica. Mohli smetam obdivovať veľké vápencové stalaktity a stalagmity, ktoré tvorili stalagnáty. Tretí deň, ktorý bol pre nás posledný, sme navštívili kaštieľ Betliar. V kaštieli sme obdivovali najmä zaujímavé obrazy, ale aj izby a predmety v rokokovom štýle. Pomaly sa schyľovalo k popoludňajšiemu odchodu. Museli sme sa pobaliť a poslednýkrát využiť možnosti športového areálu. Po nezabudnuteľných troch dňoch nás čakala cesta do starej známej Bratislavy, kde bolo všetko ako predtým. Pri odchode sme si vraveli obľúbenú vetu: „Prečo všetko, čo je krásne, sa vie tak rýchlo pominúť?“ (Napísal: S. Poláček, I. A)
MARTIN I, SÍDLO MATICE SLOVENSKEJ (fotogaléria)
Dátum konania: 10. - 12. 11. 2010
Účastníci: J. Papuga, J. Homolová, A. Palatická a žiaci kvarty
27 žiaci kvarty sa zúčastnili exkurzie vo významnom slovenskom meste Martin, kedysi známym pod názvom Turčiansky svätý Martin. Toto mesto sa okrem množstva múzeí a galérií spája s historickými udalosťami, akými sú Memorandum národa slovenského, dohoda o založení Českoskoslovenskej republiky, založenie 1. slovenského gymnázia a celonárodnej inštitúcie Matica slovenská, zaoberajúcej sa šírením slovenskej kultúry a pod. Dominantou mesta okrem budovy Matice je aj starobylý Národný cintorín, na ktorom je pochovaných množstvo slovenských spisovateľov, umelcov a vedcov. Napriek nepríjemnému jesennému počasiu nás zohrieval dotyk s kultúrou a históriu slovenského národa. Uvedomili sme si hrdosť na svoju minulosť a zároveň sme mohli vystriedať školskú teóriu za kontakt s reálnymi miestami slovenskej kultúry. Verím, že sa žiaci do tohto mesta niekedy vrátia.  
PO STOPÁCH BERNOLÁKOVCOV A ŠTÚROVCOV (fotogaléria)
Dátum konania: 1. 6. 2010
Účastníci: J. Papuga, A. Palatická a tercia
Počas jedného dňa sme navštívili Múzeum Ľudovíta Štúra v Modre, Pamätnú izbu Ľudovíta Štúra, v ktorej zomrel, jeho hrob v Modre, posledné miesto pobytu Jána Hollého na Dobrej Vode, pamätnú izbu Jozefa Miloslava Hurbana v Hlbokom, kde bola uzákonená spisovná slovenčina a napokon rodný dom Jána Hollého. Zážitky a poučenia z tohto výletu najlepšie zachytáva text Adama Puškáša, žiaka tercie, ktorá sa exkurzie zúčastnila: ,,Na Medzinárodný deň detí sme boli v rámci našej  exkurzie na viacerých zaujímavých miestach dotýkajúcich sa života a pôsobenia štúrovcov a bernolákovcov. Navštívili sme celkovo štyri dediny (mestá): Modru, Dobrú Vodu, Hlboké, Borský Mikuláš. Modra je zaujímavá tým, že tu býval Ľudovít Štúr na sklonku svojho života. V tomto meste sme si obzreli jeho pamätnú izbu, ako aj jeho múzeum a nakoniec jeho hrob. V Dobrej Vode sme zasa boli v Pamätnej izbe Jána Hollého. V Hlbokom sme sa dozvedeli mnoho zaujímavých informácií o Jozefovi Miloslavovi Hurbanovi vrátane prehliadky malého múzea. Pre niektorých bola najzaujímavejšia návšteva Borského Mikuláša, pretože sme tam mali možnosť vstúpiť do pôvodného domu, v ktorom býval Ján Hollý. Skoro všetci sme si pri vstupe doň udreli hlavy, pretože vstupné dvere boli veľmi nízke a celkovo bol celý domček nízky. Výšku dverí odôvodnila pani, ktorá mala okrem iného na starosti výklad tým, že nízke dvere vpúšťajú do domu menej chladu ako vysoké a tiež tým, že každý pri vstupe do domu je nútený sa zohnúť a tým sa akoby ,,pokloniť“ rodine, ktorá v ňom bývala. Celkovo sa mi exkurzia páčila, vďaka nej sme viacerí získali okrem vedomostí aj body bez základu, pretože nám cestou do Bratislavy pán profesor rozdal testík, v ktorom boli otázky zamerané na informácie, ktoré sme si z exkurzie mali zapamätať."
VIEDEŇ (fotogaléria)
Dátum konania: 7. 12. 2010
Účastníci: J. Papuga, A. Nová a A. Viziová a žiaci 1. A, 3. A a 3. B
V čase pred Vianocami sme sa vybrali do hlavného mesta Rakúska. Okrem vychutnania si atmosféry sviatočnej Viedne sme mali na pláne pozrieť si výstavy v známych galériách Albertina a Belveder. V Belvederi sme si pozreli stále výtvarné diela od stredoveku po moderné obdobie. Videli sme obrazy impresionizmu, secesie, biedermayeru, krajinomaľby, portréty, ale aj sochy, z ktorých známe aj na Slovensku sú charakterové hlavy sochára Messerschmidta. V Albertine sme mali možnosť zúčastniť sa jedinečnej výstavy obrazov kubistického maliara a sochára Pabla Picassa. Keby sme jeho obrazy chceli vidieť v takom množstve, museli by sme navštíviť niekoľko rôznych galériií a výstav. Niektorí žiaci sa čudovali, prečo sa Picasso zaraďuje medzi najvýznamnejších moderných maliarov, keďže im kresby pripadali jednoduché až detské. V rámci predmetu umenie a kultúra, ale aj priamo na výstave im význam maliara objasnili pedagógovia. Veľkým kontrastom k Picassovmu zobrazeniu tela bola výstava kresieb renesančného umelca Michelangela, autora slávnej fresky na strope Sixtínskej kaplnky. Ten pre zmenu ľudské telo zobrazoval realisticky, no často prechádzal k barokovej robustnosti. Okrem spomínaných expozícií mali žiaci možnosť sledovať aj súčasné výtvarno-filmové umenie. Náročný deň doplnený o odborný výklad o Viedni sme ukončili gýčovito pôsobiacimi, ale zato tradičnými viedenskými trhmi, ktoré nám navodili atmosféru blížiacich sa vianočných sviatkov.
PRAHA (fotogaléria)
Dátum konania: 18. - 20. 11. 2009
Účastníci: J. Papuga, A. Nová, T. Valachovičová a žiaci 1. A, 2. A, 2. B
Cieľom trojdňovej exkurzie bolo spoznať jedno z najkultúrnejších hlavných miest. Žiaci mali možnosť vidieť Staromestský orloj, Karlov most, Český hrad a jeho Zlatú uličku, Vyšehrad, Václavské námestie, Petřín a jeho rozhľadňu, židovskú štvrť v Prahe a jej synagógy. Sprievodkyňa z cestovnej kancelárie nás oboznámila s faktami i zaujímavosťami o jednotlivých kultúrnych artefaktoch. Dozvedeli sme sa aj o problematike, kultúre a zvykoch Židov. Nedá sa nespomenúť, že v rámci exkurzie sme sa zúčastnili divadelného predstavenia. Mali sme možnosť vidieť slávny český muzikál od K. Svobodu, Z. Borovca a R. Heseho Drakula. Zážitok z neho sa nedá opísať! Môžeme ho len odporučiť ako jedno z technicky, hudobne, výrazovo najlepších muzikálových predstavení. Na záver študenti absolvovali test z poznávania Prahy o vecné ceny a body z predmetu umenie a kultúra. Každý z účastníkov si mohol spraviť množstvo fotografií, ktoré mu budú pripomínať príjemný novembrový pobyt v ,,matke miest".    
PO STOPÁCH BRATISLAVSKÝCH POVESTÍ (fotogaléria)
Dátum konania: 17. 1. 2008
Účastníci: J. Papuga, A. Palatická a žiaci prímy
Celodenná exkurzia po Bratislave pre žiakov prímy spojená s interpretáciou prečítaných povestí od Márie Ďuríčkovej v rámci mimočítankovej literatúry.
MARTIN II, literárne a historické mesto, sídlo Matice slovenskej (fotogaléria)
Dátum konania: 12. - 14. 10. 2006

Účastníci: J. Papuga, J. Homolová a žiaci sexty
Prehliadka budovy Matice slovenskej spojená s výkladom, prechádzka Národným cintorínom, prehliadka Etnografického múzea, Múzea Martina Benku a skanzenu Slovenskej dediny (kde sa nakrúcala Perinbaba).