Vivat Komenský, vivat educators!

A. Komenský napísal: „Škola života nepozná prázdniny.“ Ani tie mimoriadne, ani tie letné. A len schopnosť pedagogická dokáže napraviť škody, ktoré spôsobí akékoľvek dlho trvajúce voľno. Či už mimoriadne, alebo to letné. Na druhej strane je voľno šancou na ŠKOLU ŽIVOTA, ktorá nám v osnovách nekompetentnosťou školských laikov chýba. Preto netreba žiadne voľno v strachu o vyprázdnenie mozgových závitov detí umelo zapĺňať diktovaním povinností. Samozrejme, predpokladá to aj zaučenie a spoluprácu s rodičmi, aby aj oni vedeli viesť školu života. Obávam sa však, že aj veľká časť pedagogickej obce iba čaká na prenos školy života do budov škôl práve tak, ako očakávajú, že sa škola bez problémov prenesie do bytov žiakov.

Dnešné želanie vyslovím bez ohľadu na situáciu na Slovensku, ktorá nie je trvalá, je len iná, pominie a spoločnosť sa s ňou vysporiada ako s inými ranami, ktoré boli, a žiaľ, ešte prídu, ak sa ľudstvo nezmení. Viem, že naše povolanie nie je v týchto časoch najobľúbenejšie a potlesk ho z tejto situácie nedostane. Verím však, že aspoň takýto môj slovný potlesk zdôrazní, že aj ten lekár, záchranár, policajt, hasič, vojak, predavač, zdravotná sestra prešli školou, kde niekto budoval ich vzťah k práci s ľuďmi a utvrdzoval ich v tom, že ich voľba je správna. Často v situácii, ktorá je nedôstojná povolania učiteľ a poslania mladej generácie. Slovák-učiteľ či iné povolanie často robia za potlesk, za ďakujem, preto sú rôzne povolania na rovnakej úrovni a netreba ich umiestňovať v rebríčku dôležitosti.

Želanie, aby sa škola stala hodnotou, nie prekážkou venujem učiteľom, i keď nie všetkým, lebo vieme, že aj medzi nami sú ľudia, ktorí dokážu dobré úmysly zničiť, ba odmietnuť akýkoľvek náznak pedagogického vývinu. Svoje želanie nevenujem ani veľkej časti školských expertov, politikov, úradníkov, funkcionárov, mentorov, analytikov, zriaďovateľov, školských úradov, ktorí prevzali moc nad školstvom a za tie roky ho zdevastovali a ponížili prácu učiteľov, žiakov aj rodičov. S miernou výčitkou, že sme to dovolili.

Komenského citáty a publikácie sú silno poznačené kresťanskou vierou. Napriek tomu v jeho spisoch nájdeme nadčasové myšlienky vychádzajúce z jeho pedagogickej praxe. Deň učiteľov je iba dnešný deň, no uvedomiť si hľadanie cesty spojenia klasického, overeného, konzervatívneho s moderným, aktuálnym a pokrokovým by malo byť celoročným myslením a vyslovujem želanie, nech si to uvedomia tvorcovia politiky školstva, ktorí radi experimentujú.

Nechcem otvárať tému platu, preto želám všetkým také podmienky, aby sa škola stala dôstojným a kvalitným spoločenským centrom, čoho dôsledkom bude  vynikajúci pedagóg, motivovaný žiak a podpora školy jej komunitou. Želám všetkým kolegom zdravú aktivitu a kritické myslenie. Akákoľvek pasivita a doslovná poslušnosť spôsobí, že zmeny, neraz politicky tieňované, spraví niekto veľmi rád za nás. Ale aké?

Želám učiteľom krásnych žiakov, ktorí pochopia, prečo ľudia v rôznych rozvojových krajinách túžia po škole a ktorí si uvedomia, že rozum, inteligenciu a schopnosti nikto nikomu nevezme. A ak takých žiakov nemáte, vyslovujem želanie, aby sa zmenili ľudia, doba, spoločnosť, ktorá robí z našich detí svoj obraz, ktorí neraz ani my, ani rodičia zmeniť nevieme. Deti sa nerodia zlé, no my nie sme čarodejníkmi, ale iba ich sprievodcami. Želám všetkým, aby zlé vplyvy nemali takú silu.

Želám nám, aby bola škola humanizačným centrom bez politických a ideologických vplyvov, aby bola taká nezávislá, že naučí všetkých názorovej tolerancii, tolerancii inakosti, sile spolupráce a vzájomného rešpektu, spoločného boja proti neľudským, totalitným či násilným prúdom, že naučí vzťahu k prírode, k ekológii k zvieratám a k celému univerzu.

Ak sú aj moje želania príliš veľké, želám všetkým, aby sa to k nim začalo aspoň približovať.

Kolegom – pedagógom – na záver prajem veľa duševného i fyzického zdravia, veľa šťastia a sebamotivácie, veľa rovných, spravodlivých a konštruktívnych kolegov, zdravý sedliacky rozum (aj ich nadriadeným), dobrého ministra, radosť z práce a 365 dní účinného pedagogického kumštu.

 

PhDr. Ján Papuga, PhD.

janpapuga@gmail.com

www.janpapuga.sk

Tento obsah bol zaradený v Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.