Databáza literatúry pre žiakov

Poznámky k používaniu databázy:

 

  • knihy sú usporiadané podľa názvu,
  • pri lyrike a dráme sa uvádza literárny druh,
  • tučným písmom sú zvýraznené texty vhodné na prednes,
  • v zátvorke je uvedený autor knihy,
  • knihy nie sú usporiadané podľa vekovej vhodnosti, učiteľ sám určí, pre ktorý vek je kniha vhodná,
  • knihy sú určené pre žiakov základných a stredných škôl,
  • v prípade, že máte námet na dobrú knihu pre našu mládež, napíšte mi a doplním ju,
  • ďakujem Spoločenstvu učiteľov a priateľov slovenčiny za zostavenie databázy.

DATABÁZA:

 

35. máj (Erich Kästner)

 

451 stupňov Fahrenheita (Ray Bradbury )

 

1984 (George Orwell)

 

A zasa preskakujem kaluže (Alan Marshall)

 

Absolútny zákaz (Peter Karvaš, dráma)

 

Adalbertov denník (Angela Nanneti)

 

Africký zápisník (Ľudo Ondrejov)

 

Ako naštvať Rimana (Roman Brat)

 

Analfabeta negramotna (Ján Uličiansky)

 

Anna (Jostein Gaarder)

 

A zase preskakujem kaluže (Alan Marshall)

 

Anna zo Zeleného domu (Lucy Maud Montgomeryová)

 

Ako chutí moc (Ladislav Mňačko)

 

Ako sa Čertík Froliš dostal z pekla (Ľudo Zúbek)

 

Ako sme s Ťukťukom ťukťukovali (Peter Karpinský)

 

Aladinova čarovná lampa (orientálne rozprávky)

 

Alica v krajine zázrakov (Lewis Carroll)

 

Antigona (Sofokles)

 

Arthur a Minimojovia (Luc Beson)

 

Atentát (Peter Karvaš)

 

Atlas zabúdania (Peter Krištúfek)

 

Aťka (František Švantner)

 

Až dozrieme (Milan Rúfus, lyrika)

 

Až raz budem kapitánom (Marta Hlušíková)

 

Bačova žena (Ivan Stodola, dráma)

 

Bájky (Jonáš Záborský)

 

Básne napísané pred skokom z 8. poschodia (Charles Bukowski, lyrika)

 

Bellevue (Ivana Dobrakovová)

 

Bezvláska (Gabriela Futová)

 

Bílá nemoc (Karel Čapek)

 

Bobuľa (Margit Garajzski)

 

Bolo nás jedenásť (Milan Lasica, lyrika)

 

Brata musíš poslúchať (Gabriela Futová)

 

Bratia levie srdce (Astrid Lindgrenová)

 

Bratislavské povesti (Mária Ďuríčková)

 

Brumlíčkove rozprávky (Krista Bendová)

 

Byť dráčikom je úžasné (Peter Gibey)

 

Cesta do stredu Zeme (Jules Verne)

 

Cesta okolo sveta za 80 dní (Jules Verne)

 

Cibuľkove dobrodružstvá (Gianni Rodari)

 

Cválajúce dni (Ján Smrek, lyrika)

 

Čarodejnice (Roald Dahl)

 

Čenkovej deti (Fraňo Kráľ)

 

Čertov mlynček (fínske rozprávky)

 

Čo baby nedokážu (Marta Hlušíková)

 

Čo Dante nevidel (Alfréd Wetzler)

 

Danny, majster sveta (Roald Dahl)

 

Danka a Janka (Mária Ďuríčková)

 

Dcéra Slnca (gruzínske rozprávky)

 

Dekameron (Giovanni Boccaccio)

 

Démon súhlasu (Dominik Tatarka)

 

Denník Anny Frankovej

 

Dierožrút (Slavka Liptáková)

 

Dieťa zo smetiaka (Jacqueline Wilson)

 

Dievča a chlapec alebo Lapajstvo za všetky drobné (Hanna Ozogowska)

 

Dievča s pomarančom (Jostein Gaarden)

 

Do Tramtárie (Miroslav Válek, lyrika)

 

Doktor Jesenius (Ľudo Zúbek)

 

Domov sú ruky, na ktorých smieš plakať (Miroslav Válek, lyrika)

 

Dotyky (Miroslav Válek, lyrika)

 

Dovidenia, Zuzanka (Hana Zelinová)

 

Dracula (Bram Stocker)

 

Drevený trón (bulharské rozprávky)

 

Dunajská kráľovná (Mária Ďuríčková)

 

Dvadsaťtisíc míľ pod morom (Jules Verne)

 

Dvaja v jednom (Tomáš Janovic, lyrika)

 

Dvere do kľúčovej dierky (Dušan Dušek)

 

E. T. Mimozemšťan (William Kotzwinkle)

 

Ecce homo (Emil Boleslav Lukáč, lyrika)

 

Ema a ja (Sheila Hockenová)

 

Ezopove bájky

 

Gaštanko (Anton Pavlovič Čechov)

 

Generácia my (Kamila Šebestová)

 

Havran (Edgar Allan Poe)

 

Harry Potter a … (J. C. Rowlingová)

 

Hlava XXII (Joseph Heller)

 

Hlavne zachráň seba (Jan Těsnohlídek, lyrika)

 

Hlbokomorské rozprávky (Monika Kompaníková)

 

Hnedý vlk (Jack London)

 

Hraničný kameň (Rudolf Sloboda)

 

Hviezdoslav a medveď (Ľubomír Feldek, lyrika)

 

Chalúpka strýčka Toma (Harriet Beecherova-Stoweova)

 

Chameleón (Anton Pavlovič Čechov)

 

Chlapec bez mena (Slavka Liptáková)

 

Chlapec lampášik (Ján Milčák)

 

Chlapec na vrchole hory (John Boyne)

 

Chlapec s očami ako hviezdy (Pero Le Kvet)

 

Chlapec v pruhovaném pyžamu (John Boyne)

 

Chlapci od Bobrej rieky (Jaroslav Foglar)

 

Chlapci spadli z višne, dievčatá z jahody (Roman Brat, Gabriela Futová)

 

Chymeros. Stopy vedú do temnoty (Daniel Hevier)

 

Iba baba (Jana Juráňová)

 

Ivkova biela mať (Ján Bodenek)

 

Ja je niekto iný (Rudolf Fabry, lyrika)

 

Jako zabít ptáčka (Harper Lee)

 

Janko Gondášik a Zlatá Pani (Samuel Czambel)

 

Jano (Fraňo Kráľ)

 

Jar Adely Ostrolúckej (Ľudo Zúbek)

 

Ja som smrť (Elisabeth Helland Larsen, Marine Schneider)

 

Jeden deň Ivana Denisoviča (Alexander Isajevič Solženicyn)

 

Jeden z nás: Príbeh o Nórsku (Åsne Seierstad)

 

Jerguš Lapin (Ľudo Ondrejov)

 

Johanka v Zapadáčiku (Toňa Revajová)

 

Jozef  Mak (Jozef Cíger Hronský)

 

Julinka – malá zverolekárka (Rebecca Johnson)

 

Keby som bola bosorka (Gabriela Futova)

 

Keď budem mať pubertu. Poviedky pre násťročných (Kolektív autorov)

 

Kniha džunglí (Rudyard Kipling)

 

Kniha o cintoríne (Samko Tále)

 

Kniha rozprávok (Milan Rúfus, lyrika)

 

Knižka pod vankúš (Gabriela Dittelová, lyrika)

 

Konvália (D. Fulmeková)

 

Krajina snežnosti (Peter Bero)

 

Kráľ tmy (Johan Wolfgang Goethe)

 

Krása nevídaná (ruské rozprávky)

 

Kremnické povesti (Jozef Cíger Hronský)

 

Krič potichu, braček (Ivona Březinová)

 

Krvavé sonety (Pavol Országh Hviezdoslav, lyrika)

 

Kto chytá v žite (Jerome David Salinger)

 

Kufor na sny (Dušan Dušek)

 

Kvety zla (Charles Baudelaire, lyrika)

 

Kým kohút nezaspieva (Ivan Bukovčan)

 

Lakomec (Moliére, dráma)

 

Lassie sa vracia (Eric Knight)

 

Len sa teš, pampúch (Marta Hlušíková)

 

Leonardo, kocúr z ulice (Ján Uličiansky)

 

Letné svetlo a potom príde noc (Jón Kalman Stefánsson)

 

Liečiteľ (Marek Vadas)

 

List mŕtvemu (Ivan Krasko)

 

Lucijný stolček (Ján Botto)

 

Lujza a Lotka (Erich Kastner)

 

Mačacia farma pána učiteľa (Mikuláš Kováč)

 

Mačacia krajina (Stanislav Rakús)

 

Malá princezná (Ján Uličiansky)

 

Malka (František Švantner)

 

Malostranské poviedky (Jan Neruda)

 

Malý princ (Antoine de Saint-Exupéry)

 

Malý strom (F. Carter)

 

Malý zúrivý Robinson (Jozef Urban, lyrika)

 

Mamka Pôstková (Jozef Gregor Tajovský)

 

Martin Eden (Jack London)

 

Mastičkar (Tadeusz Dolega Mostowicz)

 

Matilda (Roald Dahl)

 

Matka (Július Barč-Ivan, dráma)

 

Mengeleho dievča (Viola Stern Fischerová)

 

Mimi a Líza (K. Kerekesová, K. Moláková, A. Salmela)

 

Mio, môj Mio (Astrid Lindgrenová)

 

Misia Eva – prísne tajné (Tamara Heribanová)

 

Mladosť (Margita Figuli)

 

Modlitbičky (Milan Rúfus, lyrika)

 

Modrá kniha rozprávok (Ľubomír Feldek)

 

Modrý Papľuh (Miloš Kratochvíl)

 

Mordovisko (Roman Brat)

 

Môj dedko je čerešňa (Angela Nanetti)

 

Môj dedko rýchly šíp (Marta Hlušíková)

 

Môj malý zverinec (Gabriela Futová)

 

Môj rodný cintorín (Dušan Mitana)

 

Môj skvelý brat Robinzon (Jaroslava Blažková)

 

Múr (Jean Paul Sartre)

 

Muž, ktorý pestoval kométy (Angela Nanetti)

 

Muž, ktorý sadil stromy (Jean Giono)

 

Muž, ktorý sa volal Shakespeare (Konrad Haemmerling)

 

My a oni/Oni a my (Pavol Rankov)

 

Mýty a báje starých Slovanov

 

Na západe nič nového (Erich Maria Remarque)

 

Nakresli si príbeh (Matej Zamečník)

 

Námestie sv. Alžbety (Rudolf Jašík)

 

Narnia – Čarodejníkov synovec (C. S. Lewis)

 

Nečakanie na Godota (Milan Lasica, Július Satinský, dráma)

 

Nejlepší ze všech světů (Irena Brežná)

 

Nekonečná noc (Agatha Christie)

 

Nekonečný príbeh (Michael Ende)

 

Neprebudený (Martin Kukučín)

 

Nezblázni sa, mamička (Gabriela Futová)

 

Neznášam, keď ma hladkajú po hlave a pokračovanie Žiaden káčer navyše (Marta Hlušíková)

 

Nina (Andrea Gregušová)

 

Nie je škola ako škola (Mária Ďuríčková)

 

Nočné správy (Dušan Mitana)

 

Nonstop (Daniel Hevier, lyrika)

 

Nosorožec (Eugène Ionesco)

 

Nox et solitudo (Ivan Krasko, lyrika)

 

O psíčkovi a mačičke (Karel Čapek)

 

O tyranii – Dvadsať ponaučení z 20. storočia (Timothy Snyder)

 

Obrazy strateného sveta (Lawrence Ferlinghetti, lyrika)

 

Obyčajná tvár (R. J. Palacio)

 

Ohňostroj pre deduška (Jaroslava Blažková)

 

Olejkár (Jozef Miloslav Hurban)

 

Oneskorené reportáže (Ladislav Mňačko)

 

Osmijankove rozprávky (Krista Bendová)

 

Osud človeka (Michail Šolochov)

 

Osudy dobrého vojáka Švejka (Jaroslav Hašek)

 

Pár kvapiek príbehov (Vlado Puchala)

 

Patagónia (Dušan Mitana)

 

Päť týždňov v balóne (Jules Verne)

 

Peter a Lucia (Romain Roland)

 

Piata loď (Monika Kompaníková)

 

Pieseň o psovi (Sergej Jesenin, lyrika)

 

Pištáčik (Dušan Dušek)

 

Peter Pan (J. M. Barrie)

 

Pokušenie (Margita Figuli)

 

Pompiliova Madona (Ján Hrušovský)

 

Pop texty (Kamil Peteraj, lyrika)

 

Posledná divočina (Piers Torday)

 

Posledná vec (Leopold Lahola)

 

Poškoláci (Roman Brat)

 

Povesti a príbehy z medenej Bystrice (Ondrej Sliacky)

 

Povesti spod Sitna (Jozef Horák)

 

Povesti z Tatier (Anton Marec)

 

Priatelia aragonitu (Alžbeta Palacková)

 

Pravidlá slovenského dravopisu (Daniel Hevier, lyrika)

 

Prázdniny so strýcom Rafaelom (Vincent Šikula)

 

Premena (Franz Kafka)

 

Pretekárske prasiatko (Uwe Timm)

 

Príbehy na dobrú noc pre rebelky (Elena Favilii, Francesca Cavallo)

 

Príhody Olivera Twista (Charles Dickens)

 

Príhody v divočine (Ľudo Ondrejov)

 

Proces (Franz Kafka)

 

Psia duša (W. Bruce Cameron)

 

Psie srdce (Michail Bulgakov)

 

Puf a Muf (Nataša Tanská)

 

Púšťou (Karl May)

 

Púť lásky (Ján Kalinčiak)

 

Prázdniny s čarodejným denníkom (Stefanie Dorr)

 

Quo Vadis (Henryk Sienkiewicz)

 

Rakovina (Jan Těsnohlídek, lyrika)

 

René mláďenca príhodi a skúsenosťi (Jozef Ignác Bajza)

 

Robinson Crusoe (Daniel Defoe)

 

Robinsonka (Márie Majerová)

 

Rozprávky (Hans Christian Andersen)

 

Rozprávka o kráľovi Sahrijánovi a múdrej Šahrazád (arabská rozprávka)

 

Rozprávky pre dobré deti (Karol Pém)

 

Rozprávky pre neposlušné deti a ich starostlivých rodičov (Dušan Taragel, Danglar)

 

Rozprávky uja Klobásu (Július Satinský)

 

Rozprávky z hráškovozeleného domu (Olin Kozubek)

 

Rysavá jalovica (Martin Kukučín)

 

R. U. R (Karel Čapek)

 

Rušeň (Julian Tuwim)

 

Sandokan (Emilio Salgari)

 

S dievčiskom sa nehráme (Nataša Tanská)

Sedem dní v pivnici (Peter Karpinský)

 

Sibirôčka (L. A. Čárska)

 

Sklený vrch (Alfonz Bednár)

 

Slávna päťka (Enid Blytonová)

 

Slovák na Mesiaci (Ľubomír Feldek, lyrika)

 

Slovenčine (Janko Jesenský, lyrika)

 

Slovenské rozprávky (Pavol Dobšinský)

 

Smelý zajko (Jozef Cíger Hronský)

 

Smelý zajko v Afrike (Jozef Cíger Hronský)

 

Sobotné večery (Milan Rúfus, lyrika)

 

Sofiin svet (Jostein Gaarder)

 

Soireé (Július Satinský, Milan Lasica, dráma)

 

Sokoliar Tomáš (Jozef Cíger Hronský)

 

Sonet o vtákovi Čátakovi (Ľubomír Feldek)

 

Sophiina voľba (William Styron)

 

Spiaca krásavica (írske rozprávky)

 

Spiace mesto. Spiace tajomstvo. Spiaca spravodlivosť (Martin Vopěnka)

 

Stálice (Kolektív autorov)

 

Starec a more (Ernest Hemingway)

 

Staré grécke báje a povesti (Eduard Petiška)

 

Staré povesti slovenské (Milan Ferko)

 

Statočný nový svet (Aldoux Huxley)

 

Strašidelná škola Elvíry Múdrej a Nototo (Gabriela Futová)

 

Strážca kameňa. Na pomedzí dvoch zemí (Ján Papuga)

 

Strážca kameňa. V krajine havranov (Ján Papuga)

 

Strieborná kniha rozprávok (Božena Němcová)

 

Strom, ktorý dáva (S. Silverstein)

 

Svet zachránia rozprávky (Daniel Hevier)

 

Šesť príbehov džezového veku (Francis Scott Fitzerald)

 

Španielska čižma (Milan Lasica, Július Satinský, dráma)

 

Šťastný princ (Oscar Wilde)

 

Štyria škriatkovia a víla (Ján Uličiansky)

 

Študenti, láska, Čeka a smrť (Aľa Rachmanovová)

 

Tajný denník 13 a ¾ ročného Adriana Molla (Sue Towsendová)

 

Tajomná skrýša (Hanna Ozogowska)

 

Tajomný cudzinec (Mark Twain)

 

Tajomný mlyn v Karpatoch (Pavol Weiss)

 

Talian (Ann Radcliffová)

 

Tarzan z rodu opic (Edgar Rige Buroughs)

 

Telegram (Stanislav Rakús)

 

Tisícročná včela (Peter Jaroš)

 

Tom Sawyer a Huckleberry Finn (Mark Twain)

 

Tracyho tiger (William Sayoran)

 

Tri gaštanové kone (Margita Figuli)

 

Trilógia o nómoch (Terry Pratchett)

 

Turecký poklad (Pavol Weiss)

 

Ťapákovci (Božena Slančíková-Timrava)

 

Ťuťmák Wilson (Mark Twain)

 

Uťaté ruky (Rudolf Fabry, lyrika)

 

Údolie divých koni (Zane Grey)

 

Útek (Marek Vadas)

 

Úžasná cesta Barnabyho Brocketa okolo sveta (John Boyne)

 

V púšti a v pralese (Henryk Sienkiewicz)

 

Valaská škola mravúv stodola (Hugolín Gavlovič)

 

Väzenia, v ktorých sme sa rozhodli žiť (Doris Lessing)

 

Väznenie, vyslobodenie a putovanie Jána Simonidesa a jeho druha Tobiáša Masníka

 

Vianočná koleda (Charles Dickens)

 

Vianočné mystérium (Jostein Gaarder)

 

Vie, čo urobí (Katarína Kucbelová, lyrika)

 

Verše (Ivan Krasko, lyrika)

 

Veverička Veronka (Ján Uličiansky)

 

Vojna s mlokmi (Josef Čapek)

 

Volanie divočiny (Jack London)

 

Všetci by sme mali byť feminist(k)ami (Chimamanda Ngozi Adichie)

 

Vtedy v Lošonci (Peter Balko)

 

Výkriky bez ozveny (Milo Urban)

 

Vytrvalosť sivej (Ľuboš Bendzák, lyrika)

 

Z rozprávky do rozprávky (výber z inonárodných rozprávok)

 

Zabíjanie králikov (Miroslav Válek, lyrika)

 

Zo života zrkadiel (Ľubomír Feldek)

 

Záhada hlavolamu (Jaroslav Foglar)

 

Zázračný sad (kazašské rozprávky)

 

Zbojnícka mladosť (Ľudo Ondrejov)

 

Zbytočný život (Márius Kopcsay)

 

Zbohom zbraniam (Ernest Hemingway)

 

Zima na ruky (Dušan Dušek),

 

Zlatý kľúčik alebo Buratinove príhody (Alexej Tolstoj)

 

Zločin a trest (Fiodor Michajlovič Dostojevskij)

 

Zlo nemá na kúzlo (Roman Brat)

 

Zmätené dvojičky zo slepej uličky (Gabriela Futová, Roman Brat)

 

Zverinec na siedmom poschodí (Peter Gajdošík)

 

Zvieracia farma (George Orwell)

 

Žena (Ľudmila Podjavorinská)

 

Žltá ľalia (Ján Botto)